neděle, 11 říjen 2020 13:39

Koronavirus a losangeleský experiment Altered Mind of 20-20: Elia Cmíral a Epoque Quartet

Autor:

Koronavirová pandemie výrazně ovlivnila hudební scénu. Pocity stresu, úzkosti, ale také zamýšlení se nad vývojem lidstva pod tlakem celosvětové krize daly vzniknout unikátnímu experimentálnímu audiovizuálnímu projektu Altered Mind of 20-20, Part 1. Hudbu složil český hudební skladatel žijící v Los Angeles Elia Cmíral a skladbu nahrál náš multižánrový smyčcový soubor Epoque Quartet. Atmosféru díla dotváří videoklip, který vznikl v Praze.

 

2

 

Myšlenka a poselství projektu Altered Mind of 20-20, Part 1 se inspirují změnou lidské mysli – jedince i společnosti, deziluzí a obavou ze ztráty humánních hodnot.

„Kryptický název Altered Mind, obraz Vltavy, která teče pozpátku, lidské stíny v osamělých ulicích města, zvuky elektroniky nebo závěr se třemi melodickým glissandy pochází z mých nočních snů. Když na něčem velmi intenzivně pracuji, často se mi stává, že ve snech prožívám s tím související úzkosti a obavy, někdy i v detailních vizuálních a zvukových obrazech,“ vysvětluje vznik projektu hollywoodský hudební skladatel Elia Cmíral.

 

1

 

„Nabídka ke spolupráci na projektu Altered Mind of 20-20 přišla ve velmi specifickém období. Líbilo se nám, že hudba, kterou jsme dostali na pulty, právě toto období zpracovává a že je tedy zcela aktuální. Téma pandemie a s ní spojených společenských a politických vln je v Eliově kompozici pojednáno syrově a závažně, což pro nás znamená vítanou protiváhu k našim předchozím koronavirovým tvůrčím reflexím, které se nesly spíše v duchu nadsázky a glosování,“ chválí unikátní spolupráci soubor Epoque Quartet.

 

3

 

Atmosféru temné skladby umocňuje videoklip protkaný záběry z prostředí osiřelé Prahy, který vede k zamyšlení. „Skladba podpořená záběry z Prahy reflektuje mé niterní pocity a zoufalou snahu nenechat se zdeptat bezvýchodností, najít si cestu dál,“ svěřuje se Cmíral. Už teď je v přípravách pokračování projektu. „Jakmile jsem v médiích zaregistroval některá úžasná lidská gesta, pocítil jsem zlomky naděje a začal v sobě hledat sílu tu neuvěřitelnou krizi překonat – odrazit se ze dna, kam mě dovedla tato první část. Střípky světla mi přinesly další sny, ve kterých nacházím naději a víru v lidskost a lásku. Světýlko naděje je tématem Altered Mind of 20-20, Part 2 a 3,“ dodává skladatel.

 

 

Foto: Zuzana Bonisch, Elia Cmíral, Epoque Quartet

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.