čtvrtek, 08 říjen 2020 13:00

Panoptikum: tanec, hudba a zpěv v divadle Komedie

Autor:

Taneční představení Panoptikum, které mělo premiéru v pražském divadle Komedie loni v prosinci, by se do konce tohoto roku mělo hrát ještě třikrát, a to 30. října, 11. listopadu a 7. prosince (přesně rok od prvního uvedení), vždy od 19:30 hodin. Devadesátiminutové představení je kombinací tance, herectví, hudby a zpěvu. Choreografie a režie se chopila tanečnice a pedagožka Lenka Vagnerová.

 

1

 

Hudbu složil Ivan Acher, známý také jako autor opery Sternenhoch na motivy romaneta Ladislava Klímy Utrpení knížete Sternenhocha. Ta se hraje na Nové scéně Národního divadla. Scénu a kostýmy Panoptika tvořili Simona Rybáková a Jakub Kopecký, světelný design Michal Kříž a dramaturgem iluzí je Jiří Marek. Sólového zpěvu se zhostila sopranistka Vanda Šípová, která v Národním divadle debutovala ve zmiňovaném Sternenhochovi a také se objevuje v představení Hrdinové kapitalistické práce v Komedii. V Panoptiku tančí a hrají Andrea Opavská, Monika Částková, Zuzana Veselá, Michaela Kadlčíková, Patrik Čermák, Michal Heriban a Filip Martinský.

 

3

 

„V dobách, kdy panoptika zažívala svou největší slávu, byla jediným možným útočištěm osob, které společnost zavrhovala a odmítala ze strachu z neznámého a odlišného. Vystavovat ty, kteří neměli kam jít, bylo vydatným zdrojem příjmů pro majitele – impresária. Ve společnosti hladové po lidském utrpení, kterým se může královsky bavit celá rodina, se před pokladnami panoptik táhly fronty ctihodných občanů. Ženy se pak znechuceně odvracely od lidských anomalit, děti si zakrývaly oči hrůzou a muži pohrdavě hleděli do očí stvůrám, které si sotva zaslouží být nazývány lidmi. Bytosti ponížené na exponáty bez osudů, snů a nadějí a přitom lidé, kteří snili, toužili a chtěli žít,“ uvádějí o představení pořadatelé.

 

2

 

Foto: archiv divadla Komedie

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.