středa, 16 září 2020 11:00

Festival Archaion Kallos letos nabídne bohoslužbu, pět koncertů, výstavu a přednášky

Autor:

Ode dneška za čtrnáct dní začne další ročník pražského mezinárodního festivalu pravoslavné hudby Archaion Kallos, který pořádá spolek Philokallia. Dramaturgie festivalu představí i letos jedinečné koncerty, které odhalují hudební klenoty celosvětového významu byzantské a postbyzantské pravoslavné hudby. Zazní skladby v podání specializovaných souborů a interpretů, slavné duchovní opusy mistrů vyspělého slovanského vícehlasu (Petr Iljič Čajkovskij) až po díla předních současných autorů, jako jsou Philip Glass, Arvo Pärt nebo Ivan Moody. Každoročně jsou součástí festivalu také premiéry skladeb českých autorů, tentokrát zvukové instalace Slavomíra Hořínky, Mikuláše Mrvy a klavírní skladba Jana Dřízala.

 

0

 

Chrám Narození přesvaté Bohorodice v Malé Chuchli bude 30. září od 20:30 hodin místem bohoslužby s autentickou byzantskou hudbou ze Svaté hory Athos, v den svátku významného skladatele sv. Jana Koukouzelise, jehož 740. výročí narození si letos připomínáme.

Koncert k výročí 180 let od narození Petra Iljiče Čajkovského se uskuteční 7. října v 19:30 hodin v pravoslavném chrámu svatých Cyrila a Metoděje. Výběr z Liturgie sv. Jana Zlatoústého zazní v podání Sboru Notre Dame, který řídí Leona Stříteská, a jako hosté vystoupí Sbor Arcibiskupského gymnázia pod vedením Igora Angelova a Sbor chrámu sv. Cyrila a Metoděje s Larissou Sakvinou.

 

2

 

„Po velkém úspěchu koncertu věnovaného nejstarší křesťanské skladatelce, sv. Kasii (2014), na němž zazněla v Praze vůbec poprvé její tvorba, festival uvede letos koncert, který se opět zabývá tvorbou skladatelek duchovní hudby, tentokrát s názvem Hildegarda z Bingenu a Kasia z Konstantinopole – Ženský dotek v duchovní hudbě na Východě a na Západě, v podání předního ženského souboru Tiburtina a řecké zpěvačky Evanthie Vavoulioti,“ zve na koncert, který se bude konat 8. října v pravoslavném chrámu sv. Kateřiny Alexandrijské v Kateřinské zahradě, festival.

 

3

 

Současná instrumentální hudba inspirovaná pravoslavnou spiritualitou bude na programu 12. října, a to v Galerii HAMU na Malostranském náměstí. V české premiéře tam zazní Glassův Klavírní kvintet „Annunciation“, ve světové premiéře pak klavírní skladba Jana Dřízala Makom, dále Pärtovo Fratres a Kharama Ivana Moodyho. Na klavír bude hrát Andrea Mottlová (Vavrušová) a představí se i Sedláčkovo kvarteto.

 

4

 

Hesychasmem a kalofonií, tedy tichem a mnohozvučností, se bude již tradičně zabývat další z koncertů, tentokrát inspirovaný osobností sv. Jana Koukouzelise. V kostele svatého Václava na Zderaze se 14. října uskuteční mimo jiné i pražská premiéra skladby – zvukové instalace Slavomíra Hořínky a světová premiéra Mnohozvučné slavnosti Mikuláše Mrvy. Pořádající soubor festivalu Philokallia Ensemble bude řídit jeho umělecký vedoucí Marios Christou.

 

5

 

Další zajímavostí letošního ročníku festivalu bude poslední koncert v Kampusu Hybernská, a to 16. října. Zazní tam duchovní lidová hudba v „odvážném“ podání improvizačního tria Fahrza a kyperského zpěváka Gerasimose Papadopoulose. Dojde i na workshop Umění interpretace byzantského chorálu, a to 9. října od 9 do 17 hodin na HAMU na Katedře skladby v místnosti 2020. Povede ho Otec Nikolaos Lympourides z Kypru.

 

777

 

Ústav hudební vědy (Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, nám. Jana Palacha) bude 1. října od 17:30 místem přednášky Niny-Marie Wanek z Rakouska, která v angličtině pohovoří na téma hudby rakouského skladatele, muzikologa a byzantisty Egona Wellesze. Celý říjen bude přístupná výstava malovaných křížů podle tradice Veselého hřbitova v Rumunsku, a to v Karpatském chrámu sv. archanděla Michaela v Kinského zahradě.

„Řecký výraz archaion kallos znamená doslova ‚starobylá krása‛, ovšem v pojmosloví svatých otců východní křesťanské církve archaion kallos znamená ‚archetypální‛ neboli ‚původní krásu‛, tedy krásu, kterou spatřil člověk v ráji a kterou sám po stvoření měl. Spolek Philokallia (jehož název, pocházející z řečtiny, znamená ‚milovat krásu‛) nazval takto první a jediný festival pravoslavné hudby v Praze, protože vnímá každý ‚počin‛ v duchovní hudbě, ať už komponování nebo interpretaci, jako jakési hledání, vědomé či nevědomé, této původní ‚prakrásy‛ (archaion kallos),“ vysvětlují pořadatelé festivalu.

 

1

 

Foto: Kristýna Sedláková, archiv KlasikyPlus, Fb souboru Tiburtina, Fb Sboru Notre Dame, Fb, G. Papadopoulose, Fb festivalu - ilustrační

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.