sobota, 12 září 2020 08:55

MHF Dvořákova Praha v nadcházejících dnech s mladými hudebníky

Autor:

Zítra zaplní Dvořákovu síň Rudolfina od 20 hodin Mladá filharmonie Dvořákovy Prahy s dirigentem Tomášem Netopilem a společně provedou Beethovenovu Devátou symfonii d moll „S Ódou na radost“. Sólových partů se ujmou Simona Šaturová – soprán, Markéta Cukrová – mezzosoprán, Petr Nekoranec – tenor a Jan Martiník – bas. S nimi vystoupí Pražský filharmonický sbor.

 

1

 

V případě Mladé filharmonie jde o další z projektů Akademie klasické hudby na podporu talentovaných hudebníků. „Antonín Dvořák se usilovně věnoval pedagogické činnosti a také podpoře začínajících kolegů. Chtěli jsme na jeho dílo navázat i v této rovině a právě Concertino i Mladá filharmonie jsou výrazem této snahy,“ uvádí programový ředitel festivalu a intendant Akademie klasické hudby Jan Simon.

V pondělí v rámci programu Vivat Beethoven! zahraje v domovském Rudolfinu Česká filharmonie s houslistou Janem Mráčkem pod vedením Jakuba Hrůši. Od 20 hodin bude na programu Beethovenův Houslový koncert D dur, op. 61 a Asrael, symfonie c moll, op. 27 Josefa Suka. Umělci provedou Asraela z kritické edice, kterou v roce 2018 vydalo nakladatelství Bärenreiter. Ta vychází nejen ze Sukova rukopisu, ale také z jeho korektur, které později inicioval Václav Talich.

 

2

 

Dalším zastavením řady Pro budoucnost se stane možnost nahlédnout do procesu vzniku vrcholného interpretačního výkonu. Veřejný mistrovský kurz houslisty Václava Hudečka se uskuteční v úterý 15. září od 20 hodin v Rudolfinu. V rámci projektu S Mistrem v zádech představí Václav Hudeček dvě mladé houslistky, Marii Hasoňovou a Elišku Kukalovou, které si projdou mentoringem i provedením Dvořákova Koncertu pro housle a orchestr a moll. PKF – Prague Philharmonia bude řídit Marek Šedivý.

 

3

 

Stejný orchestr se svojí Orchestrální akademií uvede na středečním koncertu 16. září od 20 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina Janáčkovu rapsodii Taras Bulba a doprovodí harfistku Janu Bouškovou při Koncertě pro harfu a orchestr Es dur Eliase Parishe Alvarse. Zazní také symfonická báseň Preludia Franze Liszta či jímavé Adagio pro smyčce Samuela Barbera. Řídit bude opět Marek Šedivý.

 

4

 

„Posledním večerem řady Pro budoucnost bude 18. 9. uvedení dvou skladeb stále ještě mladých českých autorů – Sinfonietty „La Petite Joie“ herce, skladatele, malíře i klavíristy Ondřeje Brouska a koncertu pro barytonsaxofon a orchestr Jana Kučery, jehož záliba v malbě je též pověstná a oba umělce vedle silného přátelství a dalších zálib spojuje. Provedení se ujme orchestr Česká sinfonietta vedený Radkem Baborákem. Program doplní skladby Mozartovy a Prokofjevovy,“ doplňují pořadatelé. Do jmenované programové řady, která se od letošního ročníku stává součástí MHF Dvořákova Praha, patří i dvě dnešní koncertní vystoupení finále Concertina Praga, o kterých jsme psali zde.

 

5

 

Foto: M. Divíšek, E. Havlová, Radovan Šubín, Michaela Pondělíčková, archiv MHF Dvořákova Praha

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.