pátek, 11 září 2020 09:40

Podzimní Concentus Moraviae se starou hudbou, s Mesiášem na úvod

Autor:

Skleník v Květné zahradě v Kroměříži rozezní dnes večer na úvod festivalu Concentus Moraviae Händelovo oratorium Mesiáš. Spoluhostitelem slavnostního zahájení je Letní hudební akademie Kroměříž a její zakladatel Tomáš Netopil. Mimořádný podzimní ročník s podtitulem Domov můj potrvá do 29. října a v dramaturgii Barbary Marie Willi představí to nejlepší ze scény tuzemské staré hudby. Původně plánovaný koncertní program 25. ročníku, připravený týmem pěti zahraničních dramaturgů, pořadatelé přesunuli: v téměř nezměněné podobě se Concentus Moraviae uskuteční s podtitulem Hudba jako na dlani od 27. května do 24. června 2021.

 

500

 

Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 zahájí s Václavem Luksem svoji dvanáctou koncertní sezónu hned paterým uvedením slavného Händelova díla. V sobotu to bude v Liberci na Mezinárodním hudebním festivalu Lípa Musica a 15. září v Ostravě-Mariánských Horách v programu Svatováclavského hudebního festivalu. Na 19. a 20. září jsou pak ohlášena provedení na tradičních místech v Praze a v Drážďanech.

Na jejich kroměřížský koncert, jehož sólisty jsou Hana Blažíková, Markéta Cukrová, Jaroslav Březina a Roman Hoza, naváže Concentus Moraviae dalšími večery staré hudby. Festival jihomoravských měst se odehrává záměrně mimo velká centra.

 

201

 

Hned na 12. září je do Lysic severně od Brna připraven koncertní program s názvem Romantické trio, poetický večer s dobovými nástroji. Jeho protagonisty budou flétnistka Michaela Ambrosi, sopranistka Irena Troupová a hráč na kladívkový klavír Jiří Havrlant. Zazní díla Franze Lachnera, Johanna Nepomuka Hummela a Kaspara Kummera.

V Lomnici u Tišnova, severozápadně od Brna, vystoupí na festivalu Concentus Moraviae 13. září Ensemble Inégal vedený Adamem Viktorou. Věnují se Loutně české, milníku české barokní literatury, básníka a skladatele Adama Václava Michny z Otradovic. Další den pak v Humpolci, letos asi nejvzdálenějším koncertním místu, zahraje Musica Florea Marka Štryncla se sopranistkou Martinou Jankovou. Připravili program nazvaný Luce eterna (Světlo věčné), který přibližuje oratorní repertoár komponovaný a uváděný v Římě na přelomu 17. a 18. století. Jde o výběr árií z Bononciniho oratoria San Nicola di Bari a z Händelova oratoria Il trionfo del tempo e del disinganno.

Letošní speciální ročník festivalu Concentus Moraviae se nese ve znamení spoluprací. Vedle té se Svatováclavským hudebním festivalem a festivalem Lípa Musica v rámci iniciativy Spojeni hudbou to budou i různé spolupráce v rámci regionu. Festival se během podzimu propojuje s řadou kulturních akcí či institucí a přidává se k lokálním iniciativám podporujícím kulturní dění ve festivalových městech. A tak například hned sobotní koncert v součinnosti se Státním zámkem Lysice obohatí četba básní Marie von Ebner-Eschenbach, od jejíhož narození uplývá 12. září 190 let. Rakouská spisovatelka z Moravy, známá též jako hraběnka Dubská, na lysickém zámku pobývala. Je považována za jednu z nejvýznamnějších německy píšících autorek 19. století; dvakrát byla nominována na Nobelovu cenu za literaturu.

 

300

 

Podobně tomu bude v Náměšti nad Oslavou. Festivalový koncert, který se koná 26. září, bude v tamních souvislostech současně označen jako „polojubilejní devětadvacátýapůltý zámecký koncert“. Koncert 21. 10. v Bystřici nad Pernštejnem bude večer festivalu Concentus Moraviae zároveň zahajovacím koncertem nové sezóny tamního Kruhu přátel hudby. A koncerty netypicky uspořádané i v Brně se 16. 9. a 19. 10. stanou součástí 17. ročníku oblíbeného cyklu koncertů staré hudby Barbara Maria Willi uvádí…

 

303

 

302

 

301

 

Foto: Fb festivalu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.