pondělí, 20 červenec 2020 14:15

Houslista Daniel Hope v září pro Struny podzimu zahraje na Vltavě

Autor:

„Koncert má být oslavou návratu společně sdílených živých hudebních zážitků do Prahy i do celého kulturního světa.“

„Rozsáhlá plovoucí scéna a hlediště vznikne na tomto místě na řece u Národního divadla poprvé.“

„Vivaldi–Recomposed je mistrovský kus. Drží se tradice a zároveň hledí kupředu. Stejně tak musíme hledět kupředu i my.“

 

3

 

Daniel Hope zahraje s tuzemským tělesem Epoque Orchestra 19. září v Praze na Vltavě novodobou alternativní verzi Čtvera ročních období, slavné čtveřice zvukomalebných houslových koncertů Antonia Vivaldiho. Dílo britského skladatele Maxe Richtera nese název Vivaldi–Recomposed a je koncertně i jako album celosvětově jedním z nejúspěšnějších hudebních počinů posledního desetiletí. Plenérové vystoupení bude druhým z letošních šesti programů festivalu Struny podzimu, který v české metropoli čtyřiadvacátým rokem nabízí hudbu napříč žánry a epochami s mnoha přesahy, a to od klasiky a soudobé vážné hudby přes jazz a hip-hop až po elektroniku.

Britský houslista Daniel Hope zahraje na plovoucí scéně mezi mostem Legií a Slovanským ostrovem, zakomponované do městského panoramatu s Pražským hradem v pozadí. Na pontonech bude i auditorium pro tisícovku posluchačů. Projekt, přenášený Českou televizí a streamovaný TV arte, chce vyslat do světa optimistický vzkaz, že „Praha zase zní hudbou“. Titul „Hope for Prague“, pohrávající si s umělcovým příjmením, které česky znamená „naděje“, chce dát najevo, že koncert má být oslavou návratu společně sdílených živých hudebních zážitků do Prahy i do celého kulturního světa.

Rozsáhlá scéna a hlediště o ploše více než 100 m2 vznikne na tomto místě na řece u Národního divadla – ve spolupráci Strun podzimu s Povodím Vltavy a Státní plavební správou – poprvé. Jeviště pro Daniela Hopea a dvacetičlenný Epoque Orchestra podle návrhu Šimona a Michala Cabanových, přístupné ze špičky Slovanského ostrova, má být zárukou neopakovatelného zvukově-vizuálního zážitku.

 

1

 

S Richterovou nápaditě dokomponovanou úpravou Čtvera ročních období byl Daniel Hope na Strunách podzimu v Rudolfinu v roce 2013, rok po vydání alba. O projektu se většinou hovoří jako o fascinujícím díle, které respektuje Vivaldiho originál, ale zároveň se nebojí vstupovat s ním do současně znějícího dialogu, do organického a vzrušujícího spojení. „Richter napsal mistrovský kus. Drží se tradice a zároveň hledí kupředu. Stejně tak musíme hledět kupředu i my,“ poznamenal houslista na pražském setkání s novináři.

 

55

 

Daniel Hope zastává pozici jednoho z nejvýznamnějších a nejzajímavějších houslistů světa. Proslul jako interpret i jako autor různých hudebních projektů a jako kurátor koncertních sérií pro festivaly po celém světě. V době opatření proti pandemii koronaviru houslista zaujal poselstvím v podobě sedmi desítek koncertů komorní hudby streamovaných v profesionální zvukové kvalitě z jeho obývacího pokoje v Berlíně. Série nazvaná „Hope @ Home“ (Hope at Home – Daniel Hope doma) už zaznamenala na šest milionů diváků. Umělec podle svých slov hrál už na různých místech, ale na plovoucí scéně ještě ne. Rozhovor s Danielem Hopem čtěte ZDE.

Festival Struny podzimu podpoří domácí umělce nejen účastí Epoque Orchestra, ale také originálním prologem koncertu, kdy zazní Smetanova Vltava v úpravě mezinárodně úspěšných tvůrců elektronické scény Floexe a Toma Hodge.

Čtyřiadvacátý ročník festivalu se uskuteční ve dvou blocích – v září venku, v listopadu uvnitř. Na prvním koncertě zahraje 11. září jazzový kontrabasista Avishai Cohen s bubeníkem Markem Guilianou a pianistou Shaiem Maestrem. V koncertních sálech se pak později objeví čtyři další programy: za klasickou scénu to bude 6. listopadu kontratenorista Andreas Scholl s klavíristkou Tamar Halperin v písňovém projektu Twilight People zasahujícím do repertoáru lidové hudby.

 

2

 

Další žánry mají reprezentovat průkopníci akustického techna Brandt Brauer Frick, interpret brazilské bossa novy Vinicius Cantuaria a se scénickým recitálem devětaosmdesátiletý hudebník, literát a divadelník Jiří Suchý.

 

8

 

Foto: archiv Struny podzimu, Petra Hajská, Petr Veber 

Petr Veber

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispívá do odborných českých hudebních měsíčníků, deníků i časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe do Lidových a Hospodářských novin, publikuje v Týdeníku Rozhlas i na internetu, píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.