úterý, 14 červenec 2020 10:39

Smetanova Litomyšl nabídne některé zrušené programy z letoška

Autorka:

Nové inscenace Hubičky, Rigoletta, Bohémy, Evžena Oněgina a zřejmě i Figarovy svatby uvede příští rok národní festival Smetanova Litomyšl. Program také připomene výročí Antonína Dvořáka a 75 let od prvního koncertu Smetanovy Litomyšle, a to kompletním provedením Slovanských tanců, které přijede zahrát Česká filharmonie. Letošní 62. ročník, který skončil v neděli, museli pořadatelé kvůli koronaviru zkrátit a posunout o tři týdny. Místo dvaceti pěti trval jedenáct dní a nabídl třicet pět místo původně plánovaných čtyři-a-čtyřiceti programů. Program se změnil na komorní, o některé původně plánované velké produkce ale diváci nepřijdou. Na rok 2021 se přesouvá například hostování andaluského baletu s pásmem Carmen ve víru flamenca, koncert nazvaný Když chrám rozezní žestě nebo v Nových Hradech projekt 3x Ariadna.

 

0

 

„V cyklu Hvězdy operního nebe vystoupí slavný americký tenorista Charles Castronovo a bude provedena i oblíbená Orffova kantáta Carmina Burana,“ doplňuje k programu příštího ročníku umělecký ředitel festivalu Vojtěch Stříteský, zároveň se ale netají četnými komplikacemi: „Touto dobou jsem býval s přípravou dramaturgie dalšího ročníku mnohem dál, za uplynulé tři měsíce se mi ale program nejméně z poloviny rozpadl jako domeček z karet“. Problém je, že ve velkých divadlech a kulturních institucích obecně se stále vyrovnávají s dopady koronakrize a tím se mění plány a fermany dalších sezón, což má dopad i na Litomyšl. Například pražské Národní divadlo tam mělo uvést Káťu Kabanovou a také novou inscenaci Prodané nevěsty, jenže první jmenovaná inscenace nakonec bude mít zcela nepřenosnou scénu a premiéru druhé divadlo zatím úplně odložilo. Také například balet Jana Kučery Tři mušketýři už nebude na repertoáru.

 

4

 

Pro některé letos plánované koncerty se ale naopak podařilo najít nové termíny. Vedle zmíněného andaluského baletu, žesťového koncertu a trojí Ariadny dramaturgie zachránila třeba Svatojánské vigilie Jiřího Pavlicy, které zazní na 64. ročníku Smetanovy Litomyšle v roce 2022, nebo galakoncert Pavla Černocha, který se podařilo naplánovat na rok 2023. Příští 63. ročník Smetanovy Litomyšle se bude konat od 10. června do 6. července 2021.

 

1

 

Foto: Fb festivalu Smetanova Litomyšl, archiv NDM, Fb P. Černocha

Veronika Veber Paroulková

Vyrostla v hudebně výtvarné rodině. Vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klavír a klarinet. Od 17 let se věnuje moderování a působí za mikrofonem nebo před televizní kamerou bez přestávky dodnes. Pracovala jako moderátorka na Classic FM (dnes Classic Praha), moderátorka zpravodajství v Radiu City, v ČRo Region a Radiožurnálu, poté vedoucí zpravodajství a publicistiky ČRo Region. Připravovala a moderovala pořad Telefonotéka a přenosy koncertů klasické hudby pro ČRo Vltava, publicistický pořad Proti srsti TV Prima, v České televizi pořady Před půlnocí, Před polednem, Studio 6, Politické spektrum, vědecký pořad Milenium a Zprávy ČT 24. V současné době připravuje a moderuje pořad Na návštěvě pro ČRo D-dur, pořady s vědci o vědě pro ČRo Plus a v oblasti klasické hudby příležitostně moderuje pro ČT art. Kromě toho spolupracuje jako moderátorka i s festivaly klasické hudby, s pořadateli koncertů nebo s vědeckými institucemi, psala články o klasické hudbě pro Divadelní noviny a je spoluzakladatelkou portálu o klasické hudbě KlasikaPlus.cz, kde zároveň publikuje. Kromě klasické hudby je její zálibou golf a fotografování, ráda cestuje, chodí v přírodě, tančí nebo lyžuje. Jako koníčka má i kvalitní vína, vaření a gastronomii. Kde to jde, potkáte ji s fenkou Westíka pojmenovanou Mimi podle Pucciniho Bohémy, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici. Její velkou láskou se stal v roce 2020 syn Kubíček. Založení portálu KlasikaPlus.cz považuje za zpečetění svého hlubokého vztahu s vážnou hudbou…

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.