středa, 27 květen 2020 11:00

V České filharmonii se začíná hrát pro veřejnost

Autor:

Od pondělí 1. června obnoví Česká filharmonie a Český spolek pro komorní hudbu koncertní činnost pro veřejnost. Nově koncipovaná série s názvem Letní koncerty představí ve Dvořákově síni Rudolfina až do konce srpna v pětadvaceti programech koncertní mistry a Komorní orchestr České filharmonie i komorní soubory orchestru. Symfonické programy celého orchestru ještě možné nejsou.

 

5

 

Z komorních souborů se představí České filharmonické kvarteto, Prague Vivaldi Ensemble, Cimbálová muzika České filharmonie, Smyčcové kvarteto českých filharmoniků a další uskupení hráčů prvního českého orchestru. Po dvou programech připravili koncertní mistři, houslisté Jan Mráček, Josef Špaček a Jiří Vodička. Každý z nich vystoupí s Komorním orchestrem České filharmonie a jednou v samostatném recitálu. Svůj recitál bude mít i koncertní mistr violoncell Václav Petr.

 

4

 

„Letní koncerty jsou odpovědí na četné žádosti našich posluchačů, kterým v uplynulých měsících chyběla živá hudba, a zároveň vítanou alternativou neuskutečnitelných orchestrálních vystoupení. A jsou i splněním přání našich hudebníků, kteří nedokážou bez svého nástroje existovat a hledají sebemenší příležitost, jak zase začít veřejně hrát,“ říká generální ředitel České filharmonie David Mareček.

Letní koncerty otevře Sukova Serenáda pro smyčcový orchestr Es dur a Janáčkova Idyla v podání Jana Mráčka a Komorního orchestru ČF. V různorodé nabídce následujících programů zazní například Dvořákova Humoreska, Mozartova Malá noční hudba, Pendereckého Serenáda pro smyčcový orchestr nebo Brittenova Simple Symphony. Na 14. června je ohlášeno vystoupení houslisty Jiřího Vodičky a pianisty Miroslava Sekery, kteří mají připraveny Dvořákovy Romantické kusy, Sukovu Pohádku a Franckovu Sonátu A dur.

 

6

 

Koncerty se konají ve Dvořákově síni Rudolfina, ve všední dny se začátkem v půl osmé a o víkendech ve tři hodiny. Nabídka je sestavena tak, aby si vybrali jak nároční posluchači, tak například milovníci známých melodií.

Na 3. června Česká filharmonie navíc ohlásila mimořádné hudební představení, vzdělávací program, který si jako motto dal otázky „Jaký má hudba podíl při hledání společné řeči?“ a „Může nás prostřednictvím rytmu, harmonie a melodie vést k lepšímu porozumění nebo šťastnějšímu životu?“ Program, ve kterém účinkuje pedagog a hudebník Ondřej Tichý se svými hosty, je prostorem potkávání různých generací, různých hudebních přístupů a různých nástrojů a je podle pořadatelů určen „pro všechny milovníky hudby od pěti do sta let“.

 

1

 

3

 

0

 

Foto: archiv České filharmonie

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.