středa, 06 květen 2020 19:50

Salon ZUŠ součástí online programu Pražského jara

Autor:

Do online programů letošního nestandardního Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro se zapojí také absolventi stipendijní akademie MenART. Jejich vystoupení se uskuteční v pátek 15. května jako Salon ZUŠ – koncert mladých talentů základních uměleckých škol. Bude streamován živě z kostela svatých Šimona a Judy, a to na webu Pražského jara a na Facebooku MenART.

 

1

 

Koncert s mottem „Klasika uzdravuje“ soustředí sedmnáct studentů, kteří vydají počet ze své roční práci pod vedením pedagogů a mentorů. Těmi byli sopranistka Kateřina Kněžíková, koncertní mistr PKF – Prague Philharmonia Jan Fišer a klavírista Ivo Kahánek. Zazní efektní houslové skladby, árie z Mozartových oper Figarova svatba a Don Giovanni nebo výběr z české a německé písňové tvory 19. a 20. století a prostřednictvím sólových skladeb akcentujících virtuozitu se představí i nejmladší generace pianistů.

 

3

 

Večerem provede Ondřej Havelka. Hlavními atributy programu mají být „radost a pozitivní mladistvá energie a nadšení“. Ředitel festivalu Pražské jaro Roman Bělor zdůraznil, že právě proto neváhali a zařadili tento večer jako úvodní v řadě on-line streamovaných koncertů letošního jen alternativního Pražského jara. „Chceme, aby hudba přinášela radost," řekl. Ředitelka akademie MenART Dana Syrová v reakci na to oceňuje, že velký renomovaný festival tímto dává najevo, že podpora mladých talentů je důležitou součástí uměleckého prostředí.

Koncert měl patřit do obvyklého programu Pražského jara i do letošního programu happeningu základních uměleckých škol ZUŠ Open. Zazní však kvůli opatřením proti epidemii pouze takto online. Podpoří současně sbírku pro muzikanty na volné noze, kterou inicioval Radek Baborák společně s MenARTem a na kterou lze přispět na www.donio.cz/muzikanti.

 

2

 

MenART je klíčovou součástí činnosti Nadačního fondu Magdaleny Kožené, existujícího od roku 2016. Pěvkyně k této aktivitě říká: „Základní umělecké školy tvoří kořeny naší kulturnosti, naší lásky k umění. Ve světovém měřítku jsou zcela unikátním vzdělávacím systémem, který je třeba hýčkat, rozvíjet a podporovat." Prvního ročníku se zúčastnilo 140 stipendistů z celé republiky, druhého ročníku 142 stipendistů. Přihlášky do III. ročníku akademie se uzavírají 15. května.

Ve školním roce 2020/2021 přijalo role mentorů jedenáct umělců různých oborů. Pro oblast klasické hudby pokračují pěvkyně Kateřina Kněžíková, klavírista Ivo Kahánek, houslista Jan Fišer a nově také flétnista Jan Ostrý. Muzikálovému zpěvu se bude věnovat zpěvačka Radka Fišarová, saxofon a skladbu bude mít na starosti v premiéře Marcel Bárta. Novým oborem je také souborová hra, které se bude věnovat Radek Baborák. S výtvarníky bude pracovat Tomáš Císařovský a Richard Loskot a mentorem pro tanec bude již podruhé choreograf a tanečník Jan Kodet. Soubor v literárně dramatickém oboru letos povede dramaturgyně a režisérka Dominika Špalková.

 

5

 

Cílem MenARTu je podle Dany Syrové otevírat debatu o moderních přístupech k uměleckému vzdělávání v prostředí základních uměleckých škol, které jsou výjimečným prostředím pro zachycení talentů a zároveň ovlivňují přístup široké společnosti k umění. „Stejně jako podpora mladých talentů je jeho důležitou částí debata a sdílení s pedagogy, kteří ve své každodenní práci vedou mnohé další. Roční délka programu nám umožňuje pracovat v měřítku s hlubším dopadem, než přináší krátkodobá intenzivní setkání a semináře, ” uvedla. MenART tak zdůrazňuje význam dvou klíčových prvků v životě mladého umělce: možnost inspirativního setkání se silnými tvůrčími osobnostmi a dlouhodobá spolupráce s kvalitním pedagogem.

 

Foto: Petra Hajska, Fb projektu MenART

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.