středa, 22 duben 2020 11:47

Při sobotní benefici ČF zahrají i Collegium 1704 a PKF

Autor:

„Získané prostředky použije Život 90 na pomoc seniorům.“

„Komorní koncert budou dirigovat Jakub Hrůša a Václav Luks.“

„S umělci na volné noze, jejichž existenční situace nám leží na srdci, chceme táhnout za jeden provaz.“

 

0

 

Česká filharmonie uspořádá v sobotu večer v přímém přenosu z Rudolfina druhý komorní benefiční koncert. Výtěžek použije organizace Život 90 na pomoc seniorům, kteří se v důsledku koronavirové krize ocitli v izolaci. Koncert chce zároveň upozornit na situaci umělců bez stálého angažmá. V programu proto vedle členů ČF vystoupí také hráči barokního orchestru Collegium 1704 a hráči PKF–Prague Philharmonia. Sólisty večera budou klavírista Ivo Kahánek, varhaník Aleš Bárta, hornista Radek Baborák a koncertní mistři ČF Josef Špaček, Jiří Vodička a Jan Mráček, dirigenty jsou Jakub Hrůša a Václav Luks.

Na koncertě zazní skladby od renesance po dvacáté století. Collegium 1704 s Josefem Špačkem zahraje Bachův Braniborský koncert č. 4. Jan Mráček se představí ve výběru z Vivaldiho Čtvera ročních dob, Jiří Vodička s Ivem Kahánkem v Mendelssohnově Dvojkoncertu. Na řadu přijde také Dvořákova Smyčcová serenáda, varhanní Postludium z Janáčkovy Glagolské mše a další díla. Vystoupí i hornisté ČF se speciálními ochrannými rouškami.

 

1011

 

Těším se na opětovný návrat k muzicírování s úžasnými kolegy v tomto čase omezení a nouze. Je navíc skvělé, že u toho budou moci být nejen sólisté a další hudebníci České filharmonie samé, ale také hosté z řad umělců na volné noze, jejichž existenční situace mi leží na srdci a s nimiž chceme jako Česká filharmonie táhnout za jeden provaz,“ uvedl ke koncertu Jakub Hrůša.

Z Dvořákovy síně Rudolfina program 25. dubna od 20.00 hodin odvysílá v přímém přenosu ČT art, sledovat ho bude možné rovněž na Facebooku. Získané finanční prostředky se použijí na rozšíření provozu Linky důvěry Senior telefon a služby Tísňová péče Života 90. „Abychom všem ohroženým seniorům dokázali pomoci, ať už se jedná o nákup, vyzvednutí léků či propojení s dobrovolníky, kteří mohou nabídnout obyčejný lidský kontakt a psychickou podporu,“ vysvětlil výkonný ředitel Života 90 Jaroslav Lorman.

 

1010

 

Radek Baborák už koncem března inicioval vznik platformy pro vzájemnou finanční pomoc hudebníků na volné noze. (Čtěte zde a zde).

 

1400

 

Jakub Hrůša, Václav Luks a Ivo Kahánek zase patří mezi zakladatele Sdružení umělců klasiky, které se snaží komunikovat s Ministerstvem kultury o složité situaci hudebníků bez zaměstnavatele a přispět k systémovému řešení jejich postavení. Psali jsme mimo jiné zde. O současné situaci nezávislé hudební scény víc v rozhovoru s Václavem Luksem.

 

1020

 

První benefiční koncert České filharmonie se za podpory České spořitelny uskutečnil 28. března. Pro pět nemocnic pečujících v Praze a v Brně o pacienty s těžkým průběhem nemoci covid-19 se při koncertě a v následujících dnech vybralo nakonec celkem téměř sedm a půl milionu korun. Přímý přenos na ČT art sledovalo 78.000 diváků, na Facebooku má koncert 178.000 zhlédnutí. Psali jsme průběžně zde a zde. A pod titulkem Kultura teď prokazuje svoji životaschopnost a význam čtěte rozhovor s ředitelem České filharmonie Davidem Marečkem.

 

1300

 

Foto: Petra Hajská, Dušan Martinček, Jiří Thýn, archiv projektu

Petr Veber

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispívá do odborných českých hudebních měsíčníků, deníků i časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe do Lidových a Hospodářských novin, publikuje v Týdeníku Rozhlas i na internetu, píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.