pondělí, 09 březen 2020 11:00

Dvořákova Olomouc nabídne Dvořáka, grotesku i jazz

Autorka:

Čtyři ze sedmi koncertů Mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Olomouc věnují pořadatelé odkazu Antonína Dvořáka. Kromě písňové, komorní a symfonické tvorby představí festival Dvořákovo dílo i v dobově poučené interpretaci. Na programu je také černobílá americká groteska s živou orchestrální hudbou, crossoverový projekt spojující hudbu napříč žánry i jazzový koncert v doprovodu Moravské filharmonie Olomouc. Festival se koná od čtvrtka 14. do pátku 22. května v Olomouci.

 

0

 

„Hudební festival má být velkolepou oslavou hudební kultury, revuí výjimečných, na sebe navazujících koncertů. S úctou k dlouholeté tradici jsme pro letošní ročník Dvořákovy Olomouce připravili právě takovýto program,“ uvádí dramaturgyně festivalu Ivana Kalina Tabak. Hlavní programovou osu festivalu, tedy dílo Antonína Dvořáka, zazní už na zahajovacím koncertě festivalu ve čtvrtek 14. května. V Olomoucké Redutě zahraje soubor Musica Florea pod vedením Marka Štryncla první novodobé uvedení Dvořákových děl podpořené dobovými hráčskými manýry. V pátek 15. května naváže v Arcibiskupském paláci s výběrem Dvořákových písní mezzosopranistka Eva Garajová. Klavírním partnerem jí bude v dílech Vítězslava Nováka, Zdeňka Fibicha a Leoše Janáčka slovenský pianista Marián Lapšanský.

 

1

 

Dva koncerty vybočující z Dvořákovského programu přinesou výlet do odlišných žánrů. Americkou grotesku Frigo, oběť krevní msty doprovodí živě v kině Metropol Orchestr Moravského divadla Olomouc pod taktovkou dirigenta a autora hudby Roberta Israela. Černobílou komedii režiséra Bustera Keatona, který se objeví také v titulní roli, uvede festival v sobotu 16. května od sedmi hodin. V neděli 17. května pak naváže v Klášterním hradisku italský soubor Soqquadro Italiano. V projektu Kdo se bojí baroka? představí dialog mezi starou a moderní hudbou. Zazní improvizace, swing, barokní hudba i jazz.

 

2

 

Koncert Bennewitzova kvarteta v pondělí 18. května vrátí posluchače k odkazu Antonína Dvořáka. Kromě jeho Smyčcového kvartetu G dur zazní i Brahmsův Kvintet h moll pro klarinet a smyčcové kvarteto op. 115. Hostem souboru bude klarinetista Igor Františák. Předposledním koncertem přehlídky bude ve čtvrtek 21. května jazzový koncert trumpetisty Lukáše Oravce a jeho kapely ve spojení s Moravskou filharmonií Olomouc. Autorem aranží pro orchestr je dirigent večera Pavel Klimaševskij. Na závěrečném koncertu festivalu vystoupí klavíristka Tamara Stefanović, orchestr PKF-Prague Philharmonia a dirigent Jakub Klecker. Společně provedou Mozartův Koncert pro klavír a orchestr č. 24 c moll, program pak doplní předehra k baletu Stvoření Prométhea Ludwiga van Beethovena a Dvořákova Sedmá symfonie. Koncert se koná v pátek 22. května v olomoucké Redutě.

 

3

 

8

 

Foto: archiv MfO, archiv Musica Florea, Dana Moica, Marco Borggreve

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.