pátek, 24 leden 2020 08:30

Štefan Margita debutoval ve Straussově Elektře ve španělské Valencii

Autorka:

Poprvé ve své kariéře ztvárnil tenorista Štefan Margita roli Aigisthose ve Straussově opeře Elektra. Premiéra se konala v sobotu 18. ledna v operním domě a kulturním centru Palau de les Arts Reina Sofia ve Valencii na východním pobřeží Španělska. V titulní  roli vystoupila švédská sopranistka Iréne Theorin. Do konce ledna jsou na programu ještě tři reprízy.

 

112

 

Inscenaci Elektry z pera Richarda Strausse a libretisty Hugo von Hofmannstahla režíroval Kanaďan Robert Carsen, hudebního nastudování se ujal dirigent Marc Albrecht. Vedle Štefana Margity a Iréne Theorin vystupuje jako Klytaimnéstra Doris Soffel, Chrysothemis je Sara Jakubiak a v roli Oresta účinkuje Derek Welton. Následující tři představení se konají v pátek 24. ledna, v pondělí 27. ledna a ve čtvrtek 30. ledna vždy od osmi hodin.

 

111

 

„Se Straussovou operou Elektra se setkávám poprvé“, říká tenorista Štefan Margita a dodává: „Role Aigisthose, milence Elektřiny matky Klytaimnéstry, je pro mne novým pěveckým úkolem a velkou výzvou. Proto jsem se ani minutu nerozmýšlel a nabídku zazpívat si ho v Palau de les Arts Reina Sofia ve Valencii jsem okamžitě přijal. Svou roli sehrálo i to, že Elektru ve Valencii režíruje slavný kanadský operní režisér Robert Carsen, se kterým jsem se už několikrát pracovně sešel a vždy to byla nádherná a podnětná spolupráce. Také mne moc těší setkání s celosvětově proslulou švédskou operní sopranistkou Iréne Theorin, která se báječně zhostila titulní role v této Straussově opeře.“

 

113

 

V dubnu letošního roku se Štefan Margita vrátí do Chicaga, aby si ve Wagnerově opeře Zlato Rýna zopakoval roli Poloboha Ohně Logeho, která je už dlouho jednou z jeho stěžejních rolí. V květnu ho pak čeká role Tichona v Janáčkově opeře Káťa Kabanová na scéně Metropolitní opery v New Yorku.

 

114

 

Foto: archiv Š. Margity

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.