neděle, 22 prosinec 2019 08:36

Blíží se slavnostní znovuotevření Státní opery

Autorka:

Přesně za čtrnáct dní, v neděli 5. ledna, bude po rekonstrukci znovu otevřena Státní opera. Slavnostní operní galakoncert v režii Alice Nellis s podtitulem Státní opera v proměnách času bude v přímém přenosu vysílat Česká televize i německý kanál ARTE. První operní premiéra chystaná na duben příštího roku bude Szymanowského Král Roger, baletní soubor nastuduje ve druhé polovině května Čajkovského Spící krasavici.

 

1

 

Alice Nellis, režisérka slavnostního operního gala s podtitulem Státní opera v proměnách času 1888–2018, provede diváky slavnou historií čtyř tamních operních souborů. Vybrané operní árie, ansámbly a předehry budou symbolizovat klíčové momenty historie budovy dnešní Státní opery, ale i českých dějin vůbec. Večer retrospektivně představí světové i české premiéry, mimořádné inscenace, slavné pěvecké, dirigentské a režisérské osobnosti, hostování významných zahraničních operních divadel. Pod taktovkou hudebního ředitele Státní opery Karla-Heinze Steffense vystoupí významní sólisté a zahraniční hosté Opery Národního divadla a Orchestr a Sbor Státní opery. Termín není zvolen nijak náhodně, stane se tak přesně 132 let od prvního otevření, 5. ledna 2020 od osmi hodin. Koncert bude živě vysílat Česká televize a přenášet ho bude také německý kanál ARTE.

 

4

 

Státní opera, jedna z nejkrásnějších divadelních budov v Evropě, bude zpřístupněna po téměř tříleté rekonstrukci. Naposledy prošla komplexnější opravou v 70. letech minulého století. Náklady na opravu přišly na 1,3 miliardy korun. Historická budova má kompletně nové jevištní technologie včetně unikátní točny, moderní zkušebnu, renovovány byly i zkušebny, baletní, orchestrální i sborový sál a zázemí umělců. Provozní část budovy získala nový vzhled díky skleněné fasádě. Na rekonstrukci budovy se podílelo mnoho restaurátorů, kteří vyčistili monumentální nástěnné malby Eduarda Veitha na stropě auditoria i vzácné fresky. Nová je i opona, která je replikou původní ztracené Veithovy opony. Hlediště získalo nová křesla, inovativní je také čtecí zařízení s variabilní možností titulků.

 

56

 

Jedním z očekávaných vrcholů sezony ve Státní opeře a zároveň první premiérou v nově zrekonstruované budově bude inscenace Szymanowského opery Král Roger, v koprodukci s varšavským Velkým divadlem, Královskou operou ve Stockholmu a dalšími partnery. V režii renomovaného polského operního a filmového režiséra Mariusze Trelińského vystoupí Pavlo Tolstoy v roli Pastýře, Łukasz Golinski jako král Roger, v roli Roxany se vystřídají Elin Rombo a Jana Sibera. Premiéry chystá Státní opera na 3. a 5. dubna příštího roku. Baletní soubor si nové prostředí vyzkouší ve druhé polovině května. V inscenaci Čajkovského Spící krasavice uvede verzi slavné brazilské primabaleríny a choreografky Marcii Haydée, kterou vytvořila v roce 1987 pro Stuttgartský balet. Premiéru chystá na čtvrtek 21. května.

 

Foto: Archiv SOP

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.