čtvrtek, 19 prosinec 2019 07:48

Liška Bystrouška v Liberci

Autorka:

Příhody lišky Bystroušky Leoše Janáčka, českou operní klasiku, uvádí liberecké Divadlo F. X. Šaldy v premiérách v pátek 20. a v neděli 22. prosince od sedmi hodin. Lidský a zvířecí svět se tentokrát bude prolínat v hudebním nastudování Martina Doubravského a v režii Lindy Keprtové. Choreografie se ujala Ladislava Košíková, scénu vytvořil Michal Syrový, kostýmy Tomáš Kypta. Jako Liška Bystrouška se představí Lívia Obručník Vénosová, jejím partnerem, Lišákem Zlatohřbítkem, bude Alžběta Vomáčková, Revírníkem Pavel Vančura a Revírníkovou Barbora Rajnišová Kmentová nebo Jaroslava Schillerová. V dalších rolích vystoupí Dušan Růžička, Josef Kovačič, Sergey Kostov, Blanka Černá, Petra Vondrová nebo Csaba Kotlár.

 

lb

 

Janáčkova „Liška Bystrouška“ na námět spisovatele Rudolfa Těsnohlídka platí ve světě za jednu z nejslavnějších českých oper. Svým tématem mezilidských vztahů oslovuje dospělé, svou hravostí a malebností získává i dětského diváka. Janáčka inspirovala série Těsnohlídkových kreslených příběhů v Lidových novinách a kromě hudby vytvořil i libreto. Slavnostní premiéra opery proběhla v roce 1924. Oproti původní předloze změnil Janáček závěr příběhu, v posledním dějství opery nechává lišku zahynout a poukazuje tak na fakt, že vztahy zdaleka nejsou tak idylické, jak by se mohlo zdát.

 

8103480629887323511380663858470710305357824o

 

Foto: Divadlo F. X. Šaldy

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.