pátek, 29 listopad 2019 06:30

Beethovenův Trojkoncert ve světovém obsazení chystá PKF – Prague Philharmonia

Autorka:

Beethovenův Trojkoncert pro housle, violoncello a klavír C dur přijedou do Prahy zahrát sestry Skrideovy a jejich klavírní trio světového renomé, které hraje ve složeí Baiba Skride (housle), Lauma Skride (klavír) a Harriet Krijgh (violoncello). Koncert se koná v úterý 3. Prosince. Trio a PKF — Prague Philharmonia vystoupí pod taktovkou slovinského dirigenta Simona Krečiče ve Dvořákově síni Rudolfina.

 

1

 

Sestry Skrideovy figurují na světové scéně už řadu let. Jednak tvoří světoznámé „Duo Skride“ a společně s Harriet Krijgh a Lise Berthaud pak založily v roce 2016 Skride Piano Quartet. Letos v dubnu těleso vydalo debutovou nahrávku z děl Mozarta, Brahmse a Mahlera. Všechny tři interpretky mají současně s komorní dráhou významnou sólovou kariéru. S PKF — Prague Philharmonia vystoupí s repertoárem 18. a počátku 19. století.

 

2

 

Dramaturgie koncertu se tentokrát váže k období klasicismu. Ludwig van Beethoven je považován za dovršitele klasicismu a prvního proroka nastupujícího romantismu. Svůj Trojkoncert pro housle, violoncello a klavír C dur označil už v době vzniku za skladbu se zcela novým přístupem a dodnes zůstává nejvýznamnějším dílem pro toto obsazení. Beethovena doplní Symfonie č. 104 D dur s přízviskem „Londýnská“ Josepha Haydna. Ten zkomponoval víc než sto symfonií. „Londýnská“ je poslední z nich. Své přízvisko získala tím, že uzavírá sérii 12 symfonií dedikovaných londýnskému impresáriovi Johannu Peteru Salomonovi, který Haydna poprvé představil v „městu nad Temží“. Program pak doplní První symfonie v tónině D dur Sergeje Prokofjeva, který zaujal v dějinách hudby místo jako jeden ze zakladatelů neoklasicismu. Průzračná a hudebně vtipná Symfonie č. 1 otevřela při své premiéře v roce 1918 tehdy sedmadvacetiletému skladateli brány do velkého hudebního světa.

„Tento koncert vnímám tak trochu jako poctu dirigentovi Jiřímu Bělohlávkovi. Večer totiž otevřeme dílem, které měl velice rád, Prokofjevovou První symfonií. Sergej Prokofjev se netajil tím, že tuto svou symfonii zkomponoval po vzoru Josepha Haydna. Bude zajímavé porovnat, jak se na skladatelské tvorbě podepíše 200 let časového rozdílu,“ říká patron koncertu, klarinetista Jan Brabec. Orchestr povede v českém debutu dirigent Simon Krečič, umělecký ředitel Opery Slovinského národního divadla.

 

4

 

12

 

3

 

Foto: Marco Borggreve, archiv PKF – Prague Philharmonia

Veronika Paroulková

Vyrostla v hudebně výtvarné rodině. Vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klavír a klarinet. Od 17 let se věnuje moderování a působí za mikrofonem nebo před televizní kamerou bez přestávky dodnes. Pracovala jako moderátorka na Classic FM (dnes Classic Praha), moderátorka zpravodajství v Radiu City, v ČRo Region a Radiožurnálu, poté vedoucí zpravodajství a publicistiky ČRo Region. Připravovala a moderovala pořad Telefonotéka a přenosy koncertů klasické hudby pro ČRo Vltava, publicistický pořad Proti srsti TV Prima, v České televizi pořady Před půlnocí, Před polednem, Studio 6, Politické spektrum, vědecký pořad Milenium a Zprávy ČT 24. V současné době moderuje Magazín Leonardo pro Český rozhlas Plus. Kromě toho psala články o klasické hudbě pro Divadelní noviny a spolupracuje jako moderátorka i s několika festivaly klasické hudby, s ČT ART, s pořadateli koncertů nebo s vědeckými institucemi. Její zálibou je golf a fotografování, ráda cestuje, chodí v přírodě, tančí nebo lyžuje. Jako koníčka má i vaření, kvalitní vína a gastronomii. A kde to jde, potkáte ji s fenkou Westíka pojmenovanou Mimi podle Pucciniho Bohémy, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici. Založení portálu KlasikaPlus.cz považuje za zpečetění svého hlubokého vztahu s vážnou hudbou…

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.