úterý, 29 říjen 2019 07:52

Mezinárodní akordeonové dny v Praze

Autorka:

Soutěžní hudební festival Mezinárodní akordeonové dny v Praze proběhne v centru Prahy od čtvrtka 31. října do neděle 3. listopadu. Představí se na něm tři stovky akordeonistů různých věkových kategorií z dvaceti zemí světa, včetně nejmladších od pěti let. Kromě koncertů je součástí přehlídky i Německo- české symposium pro skladatele a dirigenty nebo výstava nástrojů. A zazní i nové skladby Josefa Vejvody, syna autora slavné Škoda lásky.

 

4

 

Na zahajovacím koncertě ve čtvrtek 31. října představí pořadatelé v sále Uměleckoprůmyslového muzea v osm hodin večer španělský orchestr Galician Voyage, Pražské harmoniky a duo tvořené houslistkou Pavlou Tesařovou a akordeonistkou Markétou Laštovičkovou. Pak už naváže série soutěžních kol střídaných koncerty. V porotě zasednou uznávaní odborníci, mimo jiné Mirco Patarini, Jörgen Sundeqvist, Stefan Hippe, László Ernyei, Jiří Teml, Ladislav Horák, Josef Hřebík, Anibal Freire nebo Olivier Douyez.

 

5

 

V pátek 1. listopadu, po prvním dnu soutěže juniorů, vystoupí v sedm hodin v Koncertním sále Pražské konzervatoře houslistka Julie Svěcená, akordeonista a umělecký ředitel přehlídky Ladislav Horák a norský soubor The Norwegian Accordion Ensemble pod vedením dirigenta Larse Røysenga. Celou sobotu pak bude probíhat na Pražské konzervatoři soutěžní vystoupení seniorů, souborů a orchestrů, které vyvrcholí v půl deváté večer koncertem laureátů. V neděli přehlídku zakončí v komorním sále konzervatoře v Pálffyho paláci dopolední Matiné studentů Hohner Konservatoriums Trossingen z Německa.

 

1

 

Foto: archiv MAD

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.