pondělí, 09 září 2019 19:26

Dvořákova Praha v týdnu: tři komorní koncerty, SOČR a Česká filharmonie

Autor:

Mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha nabídne v tomto týdnu tři komorní koncerty a dva symfonické. Zítra se ve Dvořákově síni od 20:00 hodin odehraje zahajovací koncert komorní řady. Vystoupí špičkoví sóloví a komorní hráči, slavný německý klavírista Gerhard Oppitz, americký houslista a kurátor letošní komorní řady Gil Shaham, náš houslista Josef Špaček, violista Pavel Nikl a rakouský violoncellista perského původu Kian Soltani, který na zahajovacím koncertu vystoupil včera v sólovém partu Dvořákova violoncellového koncertu h moll s Orchestra Sinfonica Nazionale della RAI (Národní symfonický orchestr italského rozhlasu a televize) s dirigentem Christophem Eschenbachem. Tito mezinárodně uznávání umělci se sejdou, aby společně přednesli Klavírní kvintet č. 2 A dur Antonína Dvořáka a Klavírní kvintet f moll Johanessa Brahmse.

 

3

 

Gil Shaham, Kian Soltani a Gerhard Oppitz se na festivalu objeví v tomto týdnu ještě jednou, a to ve čtvrtek od 20:00 hodin V Anežském klášteře. Zahrají Sonátovou větu c moll, „FAE Sonata“, WoO 2, „Scherzo“ Johanessa Brahmse, Sonátu pro violoncello housle a klavír C dur Sergeje Prokofjeva a Klavírní trio č. 3 f moll Antonína Dvořáka. Třetím komorním koncertem tohoto týdne bude páteční v Anežském klášteře, který začne netradičně až ve 22:00 hodin. „Z hlediska dramaturgie zcela unikátní program přináší koncert, jehož jedinými protagonisty budou violoncellista Jiří Bárta a klavíristka Terezie Fialová. Během jednoho večera zazní oba violoncellové koncerty Antonína Dvořáka, které od sebe dělí celých třicet let: první z nich, jen zřídkakdy hraný, uslyšíme v originální skladatelově verzi s doprovodem klavíru, zatímco druhý, proslulý Koncert h moll, zazní v podobě Dvořákova autorského klavírního výtahu. Jedná se o jedinečnou příležitost k porovnání dvou žánrově příbuzných děl, z nichž jedno reprezentuje období počátku skladatelovy umělecké dráhy, druhé pak jeho fázi vrcholnou,“ zvou na koncert pořadatelé.

 

7

 

Mladší z Dvořákových violoncellových koncertů bude proveden i pozítří, ve středu od 20:00 hodin ve Dvořákově síni. Půjde o orchestrální úpravu Jarmila Burghausera a Tomáše Jamníka, který se zhostí sólového partu. Na začátku bude Symfonický orchestr Českého rozhlasu hrát Tragickou předehru Johanessa Brahmse a koncert společně s dirigentem Jamesem Juddem uzavře suita ze scénické hudby k Zeyerově dramatické pohádce Radúz a Mahulena, Pohádka Josefa Suka. V pátek budou hosty Dvořákovy Prahy Česká filharmonie se svým šéfdirigentem Semjonem Bychkovem a klavírista Kirill Gerstein. Na programu budou dvě slavné skladby Petra Iljiče ČajkovskéhoKlavírní koncert b moll a Manfred, Symfonie h moll.

 

8

 

12

 

Foto: archiv festivalu

Josef Zedník

Rodák z Prahy, který vyrůstal v Mladé Boleslavi. Zájem o hudbu ho však přilákal zpět do rodného města. Studoval zpěv na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění (u Prof. Magdalény Hajóssyové). Hrál taky na housle a na kontrabas. V mládí o Vánocích při hledání stanic v rádiu namátkou zaslechl krásnou hudbu, která ho doslova fascinovala. Byl to přímý přenos Pucciniho Bohémy z Metropolitní opery s Richardem Leechem a Angelou Gheorghiu. Od té doby je klasická zpívaná hudba jeho největším zájmem. Sólově zpíval v několika českých divadlech, ale jeho vkus se přiblížil zejména k velkým vokálně-symfonickým dílům. Má za sebou tenorové party např. v Mahlerově Písni o zemi, Dvořákově Stabat mater, ale s největším úspěchem se setkal v Brazílii, kde se v Riu představil v Janáčkově Věci Makropulos jako Albert Gregor (dir. Isaac Karabtchevsky) a následně v Sao Paulu v tenorovém partu z Glagolské mše (dir. Osmo Vänskä). Pracoval jako produkční na stanici Vltava (na té mimochodem od té vánoční Bohémy vyrůstal) a nyní je s Českým rozhlasem spjat jako produktový specialista u jeho symfonického orchestru, kde se stará o náklady za notové materiály (koncerty, vysílání a natáčení). Má rád své nejbližší, pejska Endyho a přátele. A jeho koníčkem je dobré víno a s ním spojené cestování.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.