čtvrtek, 05 září 2019 11:03

V listopadu se na Ostravsku uskuteční třetí ročník Mezinárodního festivalu slovanské hudby

Autor:

Za dva měsíce se otevře třetí ročník Mezinárodního festivalu slovanské hudby. Bude se konat od 4. do 9. listopadu na území Moravskoslezského kraje a i letos se program zaměří na tematické celky a konceptuální programy, kterými se pořadatelé snaží oslovit obyvatele dominantní metropole Ostravy a jejího širšího okolí i zahraniční publikum. Program se snaží soustředit a nabídnout prvotřídní koncerty umělců světové úrovně. „Naším hlavním cílem je propagovat artificiální umění a hudbu slovanských skladatelů či umělců a prohlubovat tak kulturní vztahy mezi národy,“ uvádí dramaturgie festivalu.

 

Ensemble-Versus

 

Aula Ostravské univerzity v Moravské Ostravě bude v pondělí 4. listopadu hostit tři mladé hudebníky, kteří se zaměřují na interpretaci klasické soudobé hudby – soubor ConTRIOlogy a Ladislava Palkoviče. Koncert bude věnován devadesátinám Milana Kundery„Životní milník jednoho z nejvýznamnějších českých spisovatelů 20. století je kulturní událostí, kterou nelze opomenout, zvláště, když pořad vzniká na spisovatelovo osobní přání. Katedry hudební výchovy a českého jazyka Pedagogické fakulty Ostravské univerzity připravily komponovaný večer, reflektující život i dílo Milana Kundery. V programu vedle odborné přednášky a čtení zazní ve světové premiéře melodram Jiřího Procházky vycházející z Monologů či dílo Václava Kaprála – rodinného přítele Kunderových, který spisovatele vyučoval hře na klavír,“ doplňuje ředitel festivalu Martin Kajzar.

 

contriologyLPkundera4112019

 

V úterý 5. listopadu se bude v Domě kultury města Ostravy konat muzikologická rozprava na téma Josef Alois Ticháček jakožto interpret titulních rolí světových premiér Rienziho a Tannhäusera. „Umělec Wagnerovi stál jako předobraz hrdinné postavy a tehdy nově vzniknuvšího ustáleného hlasového oboru Heldentenor. V superlativech se o něm vyjadřovali Schumann s Lisztem. Meyerbeer s Berliozem přímo pro něj komponovali. Bez nadsázky lze pěvce řadit mezi světové umělce typu Leo Slezáka, Karla Buriana či Emy Destinnové,“ uvádí pořadatelé a pokračují o navazujícím koncertu: „Zahajovací koncert vzpomíná legendárního českého pěvce, prvního světového Rienziho a Tannhäusera Josefa Ticháčka. Pozvání do Ostravy přijal bayreuthský Tannhäuser, světový Heldentenor z Holandska Frank van Aken a 1. kappelmeister Aalto- Musiktheater und Philharmonie Essen Robert Jindra. Za zvuku Janáčkovy filharmonie Ostrava zazní tohoto večera mohutný wagnerovský orchestr, reflektující stěžejní repertoár této české pěvecké veličiny.“

 

Frank-Van-Aken

 

Dílem českých skladatelských velikánů 20. století Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů s akcentem na jejich ovlivnění lidovou tvorbou provede publikum mezzosopranistka Dagmar Pecková spolu s klavíristou Miroslavem Sekerou, a to ve středu 6. listopadu na Slezskoostravské radnici.

 

skladatelskelegendy

 

Koncertní sál a hudební studio ZUŠ Ostrava-Poruba bude ve čtvrtek patřit Mezinárodní interpretační soutěži slovanské hudby, která proběhne s připravenými masterclass – tentokrát pro pěvce a s hudební dílnou mistra houslaře Tomáše Pospíšila. V mezinárodní porotě zasednou odborníci z Itálie, Polska, Ruska, Lotyšska, Ukrajiny a dalších zemí, ale také prvotřídní umělci Dagmar Pecková či Miroslav Sekera. Součástí klání jsou již samozřejmostí erudované konzultace s porotci. Druhý den na to dojde v sále Fakulty umění OU v Moravské Ostravě ke Koncertu mladých sólistů 2019, jakožto vítězů výše jmenované soutěže.

 

Miroslav-Sekera

 

„Na závěrečném koncertě uvedeme kompletní ordinarium Jacoba Handla Galla, využívající jako předlohu autorovo moteto k poctě tehdy nově zvoleného olomouckého biskupa Stanislava Pavlovského. Vzhledem k výjimečné události má Handlovo moteto i mše nejen výjimečný počet sedmi hlasů, ale i výjimečnou kvalitu a krásu.“ Tak uvádí závěrečný koncert festivalu soubor Ensemble Versus se svým uměleckým vedoucím Vladimírem Maňasem. Hudební setkání se uskuteční v sobotu 9. listopadu v kostele sv. Ducha v Ostravě – Zábřehu.

 

Foto: Archiv MFSH

Josef Zedník

Rodák z Prahy, který vyrůstal v Mladé Boleslavi. Zájem o hudbu ho však přilákal zpět do rodného města. Studoval zpěv na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění (u Prof. Magdalény Hajóssyové). Hrál taky na housle a na kontrabas. V mládí o Vánocích při hledání stanic v rádiu namátkou zaslechl krásnou hudbu, která ho doslova fascinovala. Byl to přímý přenos Pucciniho Bohémy z Metropolitní opery s Richardem Leechem a Angelou Gheorghiu. Od té doby je klasická zpívaná hudba jeho největším zájmem. Sólově zpíval v několika českých divadlech, ale jeho vkus se přiblížil zejména k velkým vokálně-symfonickým dílům. Má za sebou tenorové party např. v Mahlerově Písni o zemi, Dvořákově Stabat mater, ale s největším úspěchem se setkal v Brazílii, kde se v Riu představil v Janáčkově Věci Makropulos jako Albert Gregor (dir. Isaac Karabtchevsky) a následně v Sao Paulu v tenorovém partu z Glagolské mše (dir. Osmo Vänskä). Pracoval jako produkční na stanici Vltava (na té mimochodem od té vánoční Bohémy vyrůstal) a nyní je s Českým rozhlasem spjat jako produktový specialista u jeho symfonického orchestru, kde se stará o náklady za notové materiály (koncerty, vysílání a natáčení). Má rád své nejbližší, pejska Endyho a přátele. A jeho koníčkem je dobré víno a s ním spojené cestování.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.