středa, 03 červenec 2019 12:56

Ostrava v Praze letos již podesáté

Autor:

Soubory čtyř ostravských divadel budou na přelomu října a listopadu účinkovat v pěti pražských divadlech. Desátý ročník divadelního festivalu Ostrava v Praze představí publiku v hlavním městě opět to nejlepší z tvorby Národního divadla moravskoslezského (NDM), Divadla Petra Bezruče, Komorní scény Aréna a Divadla loutek Ostrava. Letos to bude celkem osm inscenací v hlavním programu (31. října až 5. listopadu) a dva večery v off-programu (5. a 6. listopadu). Dojde na komorní operu, velký světový i komorní muzikál, loutkovou pohádku pro děti a pět činoherních inscenací. V off-programu zazní také koncert současné hudby. Přehlídku zahájí Divadlo loutek Ostrava a zakončí slavnostně Národní divadlo moravskoslezské.

 

00

 

„Pražské publikum uvidí opět to nejlepší z nabídky ostravských scén. Aréna se tradičně drží ve špičce našich divadel – čtyřikrát byla Divadlem roku a také letos byla mezi třemi finalisty. Bezruči mají v Praze vždy při hostováních vyprodáno, stejně jako u nás v Ostravě. Velkému diváckému zájmu se těší také skvělá představení Národního divadla moravskoslezského nebo Divadla loutek,“ uvádí ostravský náměstek primátora pro kulturu Zbyněk Pražák. Představení se uskuteční v Karlíně, v Minoru, ve Studiu Ypsilon, Divadle v Celetné a v prostorách multifunkční La Fabriky. V off-programu zazní v prostoru Centra současného umění DOX koncert Ostravského centra nové hudby.

1. listopadu přiveze opera Národního divadla moravskoslezského do Studia Ypsilon komorní Čtyřnotovou operu Toma Johnsona, kde v režii Juraje Čiernika každý z pěti sólistů v humorném dílku představuje jeden druh hlasu a každý se drží po celou dobu v rozsahu pouhých čtyř tónů.

 

4-ty

 

Národní divadlo moravskoslezské poveze do karlínského hudebního divadla světový muzikál Kočky Andrew Lloyd Webbera, a to 5. listopadu. „Nebývá to u festivalu obvyklé, s velkým muzikálem jsme vyjeli jen jednou, a to před dvěma lety – naše Edith a Marléne se líbila. Letos sázíme na úspěch světových Koček. U nás jsou od premiéry stále vyprodané a už první měsíc prodeje vstupenek v Hudebním divadle Karlín nás přesvědčuje, že to bylo dobré rozhodnutí, zájem je velký,“ těší úspěch ředitele Národního divadla moravskoslezského Jiřího Nekvasila

 

02

 

Ten samý den v rámci off-programu zazní v Centru současného umění DOX koncert experimentální elektronické hudby s názvem Zásadní Xenakis. Unikátní počin podpořený virtuózními výkony sólistů ze zahraničí zahrne tři orchestrální kompozice jednoho z nejvlivnějších evropských skladatelů 2. poloviny 20. století (a také architekta) Iannise Xenakise, které v Praze nikdy nezazněly. Program přiváží Ostravské centrum nové hudby.

„Oproti zvyklostem jsme ale přidali ještě komorní muzikál Thrill Me! Stephena Dolginoffa v režii Juraje Čiernika, který tématem zcela vybočuje z mainstreamové produkce, a ostravské publikum jej přijalo s nadšením. My už máme vyprodána některá zářijová ostravská představení a věřím, že se bude dílo líbit i publiku v pražské Ypsilonce, kde budeme v off-programu festivalu muzikál hrát 6. listopadu,“ doplňuje program festivalu Jiří Nekvasil.

Úvodní večer festivalu bude 31. října patřit Divadlu loutek Ostrava v pražském divadle Minor s pohádkou Ronja, dcera loupežníka od Astrid Lindgrenové. Činoherní představení budou zastoupena pěti tituly. Autorskou parafrázi na slavné dílo Henrika Ibsena z pera česko-chilské autorky Anny Saavedry Heda Gablerová: Teorie dospělosti přiveze Divadlo Petra Bezruče. To nabídne i Transky, body, vteřiny Tomáše Dianišky. Hra vypráví o osudu prvorepublikové běžkyně Zdeny Koubkové, která se stala mužem, a její jméno bylo vymazáno z historie sportu. Činohra Národního divadla moravskoslezského se ukáže v inscenaci Opilí Ivana Vyrypajeva, Komorní scéna Aréna v černé komedii amerického autora Tracyho Lettse Zabiják Joe a v Machiavelliho Mandrgoře.

 

5

 

Festival Ostrava v Praze vznikl v roce 2010 jako jedna z akcí při vyhlášení kandidatury Ostravy na Evropské hlavní město kultury pro rok 2015. A koná se od té doby každoročně s velkým úspěchem. Devátý ročník vloni představil osm inscenací v osmi dnech, vidělo je přibližně 2500 diváků.

 

Foto: NDM

Josef Zedník

Rodák z Prahy, který vyrůstal v Mladé Boleslavi. Zájem o hudbu ho však přilákal zpět do rodného města. Studoval zpěv na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění (u Prof. Magdalény Hajóssyové). Hrál taky na housle a na kontrabas. V mládí o Vánocích při hledání stanic v rádiu namátkou zaslechl krásnou hudbu, která ho doslova fascinovala. Byl to přímý přenos Pucciniho Bohémy z Metropolitní opery s Richardem Leechem a Angelou Gheorghiu. Od té doby je klasická zpívaná hudba jeho největším zájmem. Sólově zpíval v několika českých divadlech, ale jeho vkus se přiblížil zejména k velkým vokálně-symfonickým dílům. Má za sebou tenorové party např. v Mahlerově Písni o zemi, Dvořákově Stabat mater, ale s největším úspěchem se setkal v Brazílii, kde se v Riu představil v Janáčkově Věci Makropulos jako Albert Gregor (dir. Isaac Karabtchevsky) a následně v Sao Paulu v tenorovém partu z Glagolské mše (dir. Osmo Vänskä). Pracoval jako produkční na stanici Vltava (na té mimochodem od té vánoční Bohémy vyrůstal) a nyní je s Českým rozhlasem spjat jako produktový specialista u jeho symfonického orchestru, kde se stará o náklady za notové materiály (koncerty, vysílání a natáčení). Má rád své nejbližší, pejska Endyho a přátele. A jeho koníčkem je dobré víno a s ním spojené cestování.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.