sobota, 18 květen 2019 10:28

TANEC PRAHA 2019 nejen v Praze a s mezinárodními umělci

Autor:

Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla TANEC PRAHA se koná už po jednatřicáté. Zahájení proběhne ve třech večerech 3. až 5. června v divadle Ponec, a to choreografií Let Me Change Your Name nekonformní Jihokorejky Eun-Me Ahn, která se na festivalu představila s velikým úspěchem už loni v představení Dancing Grandmothers. Další událostí sezony bude izraelská choreografka a bývalá členka i umělecká ředitelka Batsheva Dance Company Sharon Eyal se svým souborem L-E-V Dance Company. Ta převedla v působivou taneční báseň text Neila Hilborna „OCD“ tematizující obsedantně-kompulzivní poruchu a motiv míjení v lásce. Třetí významnou osobností v závěru festivalu bude francouzský akrobat a choreograf Yoann Bourgeois se svým dílem Tentative approaches to a point of suspension.

 

02

 

TANEC PRAHA se propojil s Pražským Quadriennale (PQ), které se letos koná 6. až 16. června. Vznikla tak dramaturgická linie Czech Dance Focus for PQ+, která je zařazena i do programu PQ a uvede premiéru nové festivalové produkce i nejúspěšnější koprodukce Tance Praha posledních let. Ředitelka a zakladatelka Tance Praha Yvona Kreuzmannová k letošnímu ročníku dodává: „Pro festival jsme pečlivě vybírali ze stovek nabídek tak, aby program byl pestrý, vysoce kvalitní, a dokázal oslovit nejrůznější cílové skupiny. Označujeme proto jako „Family Friendly“ díla, která byla vytvořena pro dospělé diváky, ale jsou vstřícná i vůči dětem od školního věku, zážitky tedy lze sdílet mezigeneračně. Vedle tří událostí se nám podařilo objevit silné soudobé výpovědi v zemích s vlastními hlubokými tradicemi, ať už je to Madagaskar, Ghana nebo indonéský ostrov Jáva. Velké kontrasty i překvapení slibují mladé talenty z evropské platformy Aerowaves, jedni z nich navíc zapojí ve dvoudenním workshopu studenty JAMU. Tabea Martin byla kdysi rovněž objevem této platformy, její osobitý, dnes už zralý přístup se nebojí otevírat tabu pro teenagery i jejich rodiče. Nechybí řada českých děl, výjimečně nejen v regionech, díky úzké spolupráci s PQ. Je na co se těšit.“

Madagaskarská tanečnice a choreografka Judith Olivie Manantenasoy předvede odvážné sólo nesoucí název Métamorphose, Indonésan Rianto otevře okénko do prolínání asijských kultur. Jeho virtuózní řeč těla doprovodí jemný hlas a perkuse umělkyně z téže oblasti Cahwati. Eymen Úhel pohledu je tanečním dílem spojujícím tradice západní Afriky i střední Evropy, které se zabývá tématy stáří i smrti. To vzniklo v mezinárodní koprodukci za podpory české ambasády v Ghaně a stojí za ním tanečnice Lenka Kniha Bartůňková a zpěvačka Ridina Ahmedová.

 

 

Mladí originální tvůrci úspěšní na evropské taneční platformě Aerowaves polsko-rakouského uskupení Body Architects Hygina Delimata, do něhož se zapojí i studenti brněnské JAMU, se v rámci linie Dance NEWs ukáží v outdoorovém představení House Beating. Chorvatsko-francouzsko-italský soubor Premier Stratagème zatančí lehce výstřední Forecasting pojednávající o roli Youtube v našich životech. O vztahu otce a syna bude představení francouzského choreografa Sylvaina Bouilleta s osmiletým synem Charliem.

 

 

V sekci věnující se mládeži proběhne představení Pink for Girls and Blue for Boys švýcarské choreografky Tabey Martin, která si zábavnou formou hraje s genderovými stereotypy a v rámci PQ+ dojde k interaktivní taneční inscenaci Barbory Látalové Karneval zvířat na hudbu francouzského skladatele Camille Saint-Saënse a také je naplánováno nahlédnutí do procesu tvorby nové inscenace, na níž Barbora Látalová pracuje se spisovatelkou a performerkou Terezou Říčanovou. Program nese název Jak se dělají Kozí kraviny.

Ve zmiňovaném Czech Dance Focus for PQ+ proběhne tanečně-audiovizuální projekt Věry Ondrašíkové GUIDE, který získal řadu cen u nás i v zahraničí. Viktor Černický je zase autorem performance PLI, která letos získala hlavní cenu České taneční platformy. Tereza Hradilková přinese autorské sólo Nepřestávej. Doprovázet ji bude živě multimediální umělec Floex, a francouzsko-belgická autorka Karine Ponties uvede dílo SAME SAME, v němž tančí divadelní režisérka Petra Tejnorová s choreografkou a tanečnicí Terezou Ondrovou. Ta byla letos oceněna na České taneční platformě.

 

 

TANEC PRAHA 2019 bude trvat až do 22. června a kromě Prahy, kde se bude odehrávat na více místech, se bude konat v dalších 22 městech a obcích České republiky a nabídne doprovodný program ve formě workshopů, diskusí nebo fotografické dokumentace z výzkumu na africkém kontinentu.

Foto: Tanec Praha

Josef Zedník

Rodák z Prahy, který vyrůstal v Mladé Boleslavi. Zájem o hudbu ho však přilákal zpět do rodného města. Studoval zpěv na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění (u Prof. Magdalény Hajóssyové). Hrál taky na housle a na kontrabas. V mládí o Vánocích při hledání stanic v rádiu namátkou zaslechl krásnou hudbu, která ho doslova fascinovala. Byl to přímý přenos Pucciniho Bohémy z Metropolitní opery s Richardem Leechem a Angelou Gheorghiu. Od té doby je klasická zpívaná hudba jeho největším zájmem. Sólově zpíval v několika českých divadlech, ale jeho vkus se přiblížil zejména k velkým vokálně-symfonickým dílům. Má za sebou tenorové party např. v Mahlerově Písni o zemi, Dvořákově Stabat mater, ale s největším úspěchem se setkal v Brazílii, kde se v Riu představil v Janáčkově Věci Makropulos jako Albert Gregor (dir. Isaac Karabtchevsky) a následně v Sao Paulu v tenorovém partu z Glagolské mše (dir. Osmo Vänskä). Pracoval jako produkční na stanici Vltava (na té mimochodem od té vánoční Bohémy vyrůstal) a nyní je s Českým rozhlasem spjat jako produktový specialista u jeho symfonického orchestru, kde se stará o náklady za notové materiály (koncerty, vysílání a natáčení). Má rád své nejbližší, pejska Endyho a přátele. A jeho koníčkem je dobré víno a s ním spojené cestování.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.