sobota, 16 březen 2019 07:01

PKF vyráží na turné s Yoon a Boldoczkim

Autor:

PKF — Prague Philharmonia dnes vyráží na třítýdenní turné do Německa a Lichtenštejnska – až do 7. dubna orchestr čeká dvacítka koncertů houslistkou Soyoung Yoon a s trumpetistou Gáborem Boldoczkim. Řídit bude umělecký vedoucí Jan Fišer.

 

7674

 

Turné navazuje na úspěšný nahrávací projekt Bohemian Rhapsody, nominovaný na International Classical Music Award 2018. Programy budou dva. Šestnáct koncertů s Gáborem Boldoczkim doplní čtyři večery s korejskou houslistkou Soyoung Yoon. S tou PKF odehraje Mozartův houslový koncert č. 5 A dur a Tartiniho Sonátu g moll „Ďáblů trylek“ a dále zazní Mozartovo Divertimento D dur a Haydnova Symfonie č. 25 C dur. Na koncertech s Gáborem Boldoczkim zazní střídavě Koncert pro trubku a orchestr Es dur méně známého Jana Křtitele Jiřího Nerudy, Hummelova Introdukce, téma a variace pro hoboj a orchestr v úpravě pro Es trubku, piccolo trubku a křídlovku, Vaňhalův Koncert pro kontrabas D dur v úpravě pro křídlovku a vedle nich Bendova Sinfonia č. 2 G dur, Vaňhalova Symfonie g moll, Dvořákovo Nokturno pro smyčce H dur a dva valčíky.

 

PKFspolecna20181mensi-c-Pavel-Hejny

 

„Jsem velmi rád, že mohu s PKF znovu obnovit koncertní spolupráci a že nahrávka, kterou jsme společně natočili v roce 2017, má takový ohlas i na koncertních pódiích. Je to naše již druhé turné s tímto programem. Ten je velmi barevný, nejen že střídám nástroje, ale skladby nabízí dramatické, virtuózní i belcantové pasáže a samozřejmě i slavnostní hudbu, která k trubce neodmyslitelně patří. Na dramaturgii koncertů jsem tentokráte spolupracoval s koncertním mistrem PKF Janem Fišerem. Vždy se snažím, abych nabídl program, který se bude publiku líbit, a to se, myslím, povedlo. Poprvé absolvuji šestnáct koncertů v řadě a nacestuji zhruba pět tisíc kilometrů. Pro mne i pro orchestr to bude velká výzva, jak fyzická, tak psychická,“ komentuje turné trumpetista Gábor Boldoczki.

 

7677

 

Gábor Boldoczki je vítězem nejslavnější světové trumpetové soutěže – Mezinárodní soutěže Maurice Andrého 1997 v Paříži. Po svém vítězství byl pasován na nástupce tohoto legendárního trumpetisty, považovaného mnohými za nejlepšího hráče na trubku 20. století. Svou kariéru odstartoval ve svých 20 letech právě tímto úspěchem, když ve stejném roce přidal ještě vítězství v soutěži ARD Mnichov a o rok dříve v soutěži Pražské jaro. Dnes koncertuje po celém světě a jeho životopis se pyšní koncertními sály jako Musikverein ve Vídni, Concertgebouw Amsterdam, Philharmonie Berlin, Théâtre des Champs Elysées v Paříži nebo Palác umění v Budapešti. Byl prvním trumpetistou na světě, který byl pozván k provedení sólových koncertů pro trubku na Salcburský festival. V roce 2008 získal prestižní Cenu ECHO Klassik v kategorii „Instrumentalista roku“.

 

Soyoung-Yoon-2

 

Soyoung Yoon je vítězkou Soutěže Yehudi Menuhina 2002, Mezinárodní houslové soutěže Henryka Wieniawského 2011 a držitelkou cen z Čajkovského soutěže  2007, Soutěže královny Alžběty v Bruselu 2009 a Mezinárodní houslové soutěže v Indianapolis 2010. Má za sebou debuty s Královskou filharmonií v Londýně, v Carnegie Hall v New Yorku nebo v berlínském Konzerthausu. Spolupracovala s dirigenty jako Krzyszstof Penderecki, Ivor Bolton, Krzysztof Urbanski či Maxim Vengerov. V roce 2018 byla jedním z porotců Menuhinovy houslové soutěže. 

Foto: Archiv PKF

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.