čtvrtek, 07 září 2023 11:35

Festival pravoslavné hudby Archaion Kallos počtrnácté

Autor:

Na podzim Prahu tradičně čeká mezinárodní festival Archaion Kallos, který pravidelně nabízí koncerty celého spektra hudby východního křesťanství od byzantského chorálu po tvorbu autorů postmoderny. Dramaturgie festivalu letos nabídne pětici koncertů, bohoslužbu a doprovodné akce. Festival začíná 21. září, ode dneška za přesné dva týdny, a jeho hlavní část skončí 17. října.

 

2023-09-07-Archaion-Kallos-2023-02

 

Festival zahájí 21. září v pravoslavném chrámu sv. Kateřiny Alexandrijské koncert byzantské hudby s názvem Ozvěny staré Konstantinopole, na kterém soubor Philokallia Ensemble a řecký protopsaltis Petros Papaemmanouil představí posluchačům hudební památky staré byzantské Konstantinopole. Zazní hudba mimo jiné nejstarší křesťanské skladatelky sv. Kassie nebo „Mozarta byzantské hudby“ Petrose Peloponnesiose.

 

2023-09-07-Archaion-Kallos-2023-05

 

I letos nabídne festival svému publiku pohled na současnou instrumentální hudbu inspirovanou duchovností východního křesťanství, a to hned druhým festivalovým koncertem s názvem Filokalie dneška. Světová premiéra zvukové performance a interaktivní zvukové instalace Tomáše Pálky a Michaely Pálka Plachké s podtitulem Hesychia – Zvuky (z) ticha se uskuteční 2. října v Gotické věži HAMU. Sólistkou bude klarinetistka Jana Krejčí.

Třetí festivalový koncert 5. října v kostele svatého Václava na Zderaze bude poctou ukrajinským skladatelům. Soubor Piccolo coro & Piccola orchestra s dirigentem Markem Valáškem uvede duchovní hudbu slavných klasiků D. Bortňanského a M. Berezovského, a v českých premiérách díla soudobých skladatelů M. Skoryka nebo J. Stankovyče.

 

2023-09-07-Archaion-Kallos-2023-03

 

Letošní rok 2023 je rokem dvojitého výročí skladatele Sergeje Rachmaninova. Koncert k jeho 150. narozeninám a k 80. výročí úmrtí se uskuteční 12. října v pravoslavném chrámu sv. Kateřiny Alexandrijské. Pražský smíšený sbor a Vysokoškolský umělecký soubor UK se sbormistry Jiřím Petrdlíkem a Jakubem Zichou budou vybírat ze dvou stěžejních Rachmaninovových děl, z Celonočního bdění, op. 37 a z Liturgie sv. Jana Zlatoústého, op. 31.

Na závěrečném pátém festivalovém koncertě 17. října opět v pravoslavném chrámu sv. Kateřiny Alexandrijské se poprvé v Česku představí libanonská zpěvačka Ribale Salem Wehbé, která získala renomé interpretací byzantské hudby. Doprovázet ji bude kyperský mužský sbor Cypriot Psaltic Ensemble a v jejich podání zazní autentický byzantský chorál z Antiochie a Kypru.

 

2023-09-07-Archaion-Kallos-2023-01

 

Foto: z archivu festivalu, Piccolo coro & Piccola orchestra, Martin Pilpach

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.