čtvrtek, 07 únor 2019 07:10

Výjimečný dvojvečer se vrací do Brna

Autorka:

„Bartókova jediná opera Modrovousův hrad a Schönbergovo první jevištní dílo Očekávání vznikaly nezávisle na sobě, ale pojí je stejné téma, lidská psychika a podvědomí.“

„Věděl jsem, že udělám vše pro to, abychom toto dílo mohli realizovat i v našem domovském divadle.”

„Partitury jsou mimořádně náročné pro hudebníky i pěvce.“

 

5128346019812384119539192872197866678386688n

 

Mimořádná díla počátku 20. století v jednom večeru -  Bartókův Modrovousův hrad a Schönbergovo Očekávání se zítra 8. února a v neděli 10. února vracejí na jeviště Janáčkova divadla. Ojedinělý dvojvečer vznikl ve spolupráci s Operou Göteborg, režie se ujal David Radok, hudebního nastudování Marko Ivanović a hlavních rolí tři vynikající švédští sólisté, Katarina Karnéus, Katarina Giotas a Anders Lorentzson.

Bartókova jediná opera Modrovousův hrad a Schönbergovo první jevištní dílo Očekávání vznikaly nezávisle na sobě, i když téměř ve stejnou dobu, ale pojí je stejné téma, lidská psychika a podvědomí, námět velmi populární na počátku 20. století. Obě opery vyprávějí o touze poznat tajemství, která mají zůstat skryta, o naději i strachu, co nakonec přerůstá v děsivé poznání. David Radok tuto ideovou linku využil a propojil díla v uzavřený strhující dramatický celek, kde jeden příběh přerůstá do druhého.

 

5122808619812384752872461941418087869841408o

 

„Je to výjimečné také zmíněným obsazením,“ doplnil KlasicePlus na cestě autobusem z Brna Marko Ivanović, kterého jsme zastihli právě po celodenní zkoušce. V našem krátkém videu se také přiznal, že tento komponovaný večer a oba tituly jsou jeho srdeční díla. Oba tituly Radok poprvé propojil v Göteborgu, kde Marka Ivanoviče výsledek okouzlil. “Byla to láska na první pohled a věděl jsem, že jako šéfdirigent brněnské opery udělám vše pro to, abychom toto dílo mohli realizovat i v našem domovském divadle,” vzpomíná. Vzápětí ale dodává, že Bartókovy i Schöenbergovy partitury jsou mimořádně náročné pro hudebníky i pěvce. 

Roli Modrovouse vytvořil člen souboru Göteborg Opera Anders Lorentzson. Ve své domovské scéně nastudoval řadu rolí, od Mozartova Figara nebo Dona Giovanniho přes Wagnerova Wotana. Také spolupracoval s Metropolitní operou v New Yorku na rolích Sarastra (Kouzelná flétna) a Pognera (Mistři pěvci norimberští), s Královskou operou ve Stockholmu, kde se představil mimo jiné jako Sparafucile  v Rigolettov nebo Titurel v Parsifalovi, a s dalšími významnými divadly, jako jsou Malmö Opera, velké divadlo v Moskvě, Národní divadlo v Praze a operní domy v Ravenně a Tchaj-Pej.

 

5134962019812385019539102881146551298686976o

 

Jako Judith (Modrovousův hrad) se představí Švédská mezzosopranistka Katarina Giotas, která debutovala ve Stockholmu jako Cherubín ve Figarově svatbě. V Královské opeře ve Stockholmu pak v roli Dona Ramira  (La finta giardiniera). V Opeře Göteborg se představila např. v rolích Emilie (Othello), Suzuki (Madame Butterfly), v Dánské královské opeře nastudovala např. Charlottu (Werther) a Carmen, kterou zpívala i v benátském Teatro La Fenice. V sezóně 2016/17 vystoupila v Göteborg Opera jako Carmen v inscenaci Davida McVickara.

Představitelka Ženy (Očekávání), mezzosopranistka Katarina Karnéus, je absolventkou Trinity College of Music v Londýně a National Opera Studio. Účinkuje v předních světových operních domech, jako je Metropolitní opera New York, Royal Opera House Covent Garden, Opéra National de Paris, Geneva Opera, Bayerishe Staatsoper a další. Její repertoár zahrnuje širokou škálu rolí od Händela, Mozarta, Rossiniho, Bizeta, Wagnera a Strausse. Je pravidelným hostem festivalů jako jsou BBC Proms, Edinburgh Festival nebo Salzburk Festspiele. Od švédského krále obdržela v roce 2015 vyznamenání Litteris et Artibus.

Představení získalo v roce 2016 cenu Divadelní kritiky jako inscenace roku.

 

5142374319812384352872504088496140633243648o

 

Foto: NdB

 

 

Veronika Paroulková

Vyrostla v hudebně výtvarné rodině. Vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klavír a klarinet. Od 17 let se věnuje moderování a působí za mikrofonem nebo před televizní kamerou bez přestávky dodnes. Pracovala jako moderátorka na Classic FM (dnes Classic Praha), moderátorka zpravodajství v Radiu City, v ČRo Region a Radiožurnálu, poté vedoucí zpravodajství a publicistiky ČRo Region. Připravovala a moderovala pořad Telefonotéka a přenosy koncertů klasické hudby pro ČRo Vltava, publicistický pořad Proti srsti TV Prima, v České televizi pořady Před půlnocí, Před polednem, Studio 6, Politické spektrum, vědecký pořad Milenium a Zprávy ČT 24. V současné době moderuje Magazín Leonardo pro Český rozhlas Plus. Kromě toho psala články o klasické hudbě pro Divadelní noviny a spolupracuje jako moderátorka i s několika festivaly klasické hudby, s ČT ART, s pořadateli koncertů nebo s vědeckými institucemi. Její zálibou je golf a fotografování, ráda cestuje, chodí v přírodě, tančí nebo lyžuje. Jako koníčka má i vaření, kvalitní vína a gastronomii. A kde to jde, potkáte ji s fenkou Westíka pojmenovanou Mimi podle Pucciniho Bohémy, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici. Založení portálu KlasikaPlus.cz považuje za zpečetění svého hlubokého vztahu s vážnou hudbou…

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.