sobota, 03 září 2022 13:59

Mezinárodní festival Archaion Kallos potřinácté

Autor:

Praha na podzim tradičně ožije úspěšným mezinárodním festivalem Archaion Kallos, který pravidelně nabízí ojedinělé koncerty z celého spektra hudby východního křesťanství od byzantského chorálu po tvorbu renomovaných autorů postmoderny. I letos nabídne návštěvníkům rozmanitou škálu pěti koncertů, unikátní bohoslužbu a mnoho zajímavých doprovodných akcí. Festivalová hudební setkání se budou konat od 22. září do 19. října a doprovodné akce budou na pořadu až do konce října.

 

0000

 

V řadě pěti koncertů zazní byzantská duchovní hudba, stará hudba rumunských klášterů i díla předních současných autorů, jako jsou například Arvo Pärt, John Tavener a Ivan Moody, a také světové premiéry českých autorů – letos svá díla uvedou Hanuš Bartoň a Petr Koronthály. V neposlední řadě se milovníci staré duchovní hudby dočkají i pozoruhodného koncertu „Hildegarda z Bingenu a Kassia z Konstantinopole“, který je věnován dvěma nejstarším křesťanským skladatelkám, v podání předního ženského souboru Tiburtina a řecké zpěvačky Evanthie Vavoulioti.

Jako první uvedeme 22. září v pravoslavném chrámu sv. Cyrila a Metoděje koncert s názvem Stará hudba rumunských klášterů. Ten posluchače zavede na mystické cesty rumunské duchovní hudby v podání předního mužského sboru Nectarie Protopsaltul,“ uvádějí pořadatelé. Rumunské tematice se bude věnovat i současně probíhající výstava ve starokatolickém kostele svatého Vavřince na Petříně, která ukáže, že podoba církevních rouch není dána jen církevní tradicí, ale ovlivňují ji také lidové kroje.

 

00001

 

V pravoslavném chrámu svatých Cyrila a Metoděje se bude 2. října konat i další koncert – Klenoty slovanské duchovní hudby. Zazní hudba ze Srbska, Bulharska, Ukrajiny, Ruska a dalších oblastí. Součástí programu je i světová premiéra skladby současného českého autora Petra Koronthályho. Na výletě do světa slovanské pravoslavné hudby budou posluchače provázet pěvecký sbor Notre Dame a Jihlavský smíšený pěvecký sbor Melodie.

Západ a Východ v liturgii pozdního středověku – to je název hudebního setkání, které nabídne srovnání zhudebnění západní mše svaté z pera velkých mistrů pozdního středověku, jako byli Francesco Landini či Johannes Ciconia, s pozoruhodnými skladbami nejvýznamnějších autorů byzantské ars novy – například svatého Jana Koukouzelise. „Posluchači se seznámí s díly z rukopisů kyperských archivů a uslyší i české premiéry vrcholně středověkých duchovních skladeb,“ informuje festival. Koncert zazní 6. října v kostele svatého Václava na Zderaze.

Každý rok nabízí jeden z koncertů festivalu pražskému publiku pohled na současnou instrumentální hudbu inspirovanou duchovností východního křesťanství. Letos pořadatelé zvou do světa moderní a postmoderní klavírní tvorby skladatelů Mokranjace, Tavenera, Moodyho, Pärta a Bartoně. Večerem posluchače hudebně provede klavíristka Radka Hanáková, a to 12. října v Galerii HAMU.

 

00002

 

Koncert Hildegarda z Bingenu a Kassia z Konstantinopole je věnován dvěma nejstarším křesťanským skladatelkám, německé mystičce Hildegardě z Bingenu a byzantské skladatelce a básnířce sv. Kassii, které přenesou posluchače zpátky v čase do dávného středověku,“ vysvětluje dramaturgie. Jejich díla zaznějí v podání předního ženského souboru Tiburtina a řecké zpěvačky Evanthie Vavoulioti. Na tento koncert můžou návštěvníci přijít do Pravoslavného chrámu svaté Kateřiny Alexandrijské 19. října.

Festival Archaion Kallos předznamená 7. září Celonoční bdění ke svátku Narození přesvaté Bohorodice aneb Hudba ze Svaté hory Athos. Bohoslužba sloužená v kostele Narození přesvaté Bohorodice v Malé Chuchli oslaví chrámový svátek. Autentickou byzantskou hudbu návštěvníkům zprostředkují dva řečtí zpěváci – Fotios Kalyvas a Sotiris Tsepidis. Atmosféru monastýrů ze Svaté hory Athos podtrhne i doprovod mužského sboru chrámu Narození přesvaté Bohorodice.

 

005

 

Projekt nabídne i pestrý doprovodný program. Celé září a říjen bude také ve starokatolickém chrámu svatého Vavřince na Petříně k vidění výstava tradičních rumunských bohoslužebných oděvů. V rámci festivalu dojde i na odbornou přednášku, filmovou projekci a jiné aktivity.

 

Foto: Fb festivalu, Fb sboru Nectarie Protopsaltul

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.