středa, 25 květen 2022 11:27

Filharmonie Brno ke stému čtvrtému výročí nezávislosti Gruzie ve čtvrtek a v pátek

Autor:

V brněnském Besedním domě čeká návštěvníky ve čtvrtek 26. a v pátek 27. května pod taktovkou šéfdirigenta Filharmonie Brno Dennise Russella Daviese mimořádný, spirituálně laděný program. Večery otevřou Stravinského Symfonie dechových nástrojů věnovaná památce Clauda Debussyho a Mozartova Symfonie č. 39 Es dur, K 543. Poté budou následovat Árie pro smyčce podle Bachovy chorálové předehry, BWV 622, O Mensch bewein dein Sünde groß od Maxe Regera a skladba Angels of Sorrow (Andělé smutku) pro housle, violoncello, dětský sbor a komorní orchestr od gruzínského skladatele Giji Kančeliho. V ní vystoupí také pěvecký sbor Kantiléna se sbormistrem Michalem Jančíkem.

 

001

 

Moji andělé smutku jsou s křídly, přesněji vždy byli a budou s křídly,“ řekl o své skladbě gruzínský skladatel Gija Kančeli. Autor, který zemřel před třemi lety, v ní vychází z obrazu válečného ničení, kdy vojáci urazili sochám andělů křídla. „Ve čtvrtek a pátek nás čekají koncerty, které jsou v současné situaci opět až bolestně aktuální. Kančelimu totiž předchází ještě kajícná kantáta vycházející z Bacha. Když jsme provedení Kančeliho skladby museli v říjnu 2020 kvůli pandemii zrušit, sotva kdo mohl tušit, že přesun na letošní jaro získá na ještě větší naléhavosti,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. Oba večery navštíví Kančeliho žena Lula a syn Sandro a také gruzínská velvyslankyně Mariam Rakviašvili.

 

112

 

Původně varhanní chorální předehra Johanna Sebastiana Bacha upravená roku 1915 německým skladatelem Maxem Regnerem pro smyčcový orchestr zachází do velice vzdálených tónin, čímž podtrhuje kajícný charakter.

Kančeliho tvorbu uvádí Filharmonie Brno systematicky. Když 2. října 2019 zemřel, ihned zařadila na program Moravského podzimu jeho skladbu Amao omi. Skladatel patřil k blízkým přátelům šéfdirigenta Daviese, který je významným propagátorem jeho hudby. Ta je zakořeněna v tradicích evropské hudby a gruzínského folkloru. Pracuje s tichem a velmi pomalým tempem jako výraznými kompozičními složkami. Text skladby Andělé smutku tvoří samostatná gruzínská slova a skladatelem vymyšlené „sumerské neologismy“, dále anglická a ukrajinská ukolébavka, které společně navozují atmosféru večera, konce dne, přechodu od bdění ke spánku, dětských nočních modliteb. „Nemohu zůstat lhostejný k nekonečným projevům bezcitnosti a násilí, což je možná důvod, proč v mé hudbě převládá smutek a žal. V rámci svých schopností jsem se snažil použít nevinné hlasy dětí a nejjednodušší melodické struktury, abych vyjádřil svůj postoj k síle lidského ducha – neochvějné síle, která povyšuje ducha nad nemorální režim,“ popsal své dílo Kančeli. Filharmonii Brno v něm doplní pěvecký sbor Kantiléna se sbormistrem Michalem Jančíkem.

 

113

 

Koncerty jsou věnovány oslavám 104. výročí nezávislosti Gruzie, které připadají na čtvrtek 26. května, a konají se pod záštitou gruzinské velvyslankyně Mariam Rakviašvili, která je navštíví,“ uvádějí pořadatelé s tím, že ve foyer je zpestří výstava nazvaná První gruzínská republika s retrospektivou unikátních fotografií této země a jejích událostí.

 

Foto: Wikipedia, archiv filharmonie

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.