pondělí, 23 květen 2022 10:13

Českolipský komorní cyklus v úterý bez Anny Hlavenkové

Autor:

Pátý ročník Českolipského komorního cyklu bude pokračovat v úterý 24. května v 19 hodin v kostele Mistra Jana Husa v České Lípě koncertem nazvaným Hudba mezi nebem a zemí. Interpretace pozapomenutých skvostů barokní hudby se ujme soubor Ad vocem zaměřený právě na starou hudbu, který vede loutnista a theorbista Přemysl Vacek. Z důvodu zdravotní indispozice sopranistky Anny Hlavenkové dochází ke změně programu a soubor se představí v ryze instrumentální podobě. Ansámbl nabídne díla pozdní renesance, raného i vrcholného baroka z dílen českých, italských a německých skladatelů.

 

100

 

Pokračování Českolipského komorního cyklu slibuje neobyčejný exkurz do doby rudolfínské, kdy se České země staly rušnou hudební křižovatkou raně novověké Evropy,“ uvádějí pořadatelé s tím, že nejmodernější trendy přicházející především ze severní Itálie se v pražské císařské rezidenci střetávaly s francouzskými, německými, anglickými, či dokonce orientálními vlivy kontaminujícími přetrvávající renesanční stile antico. Na intenzivní spolupráci mezi evropskými hudebními centry bylo možné navázat až po skončení třicetileté války, kdy se ve druhé polovině sedmnáctého století na naše území pomalu navracel život. Především šlechtické kapely, formující se v tomto období, přinesly české hudbě nejen propojení s okolním světem, ale také „vychovaly“ řadu vynikajících skladatelů a virtuózů, kteří nepřehlédnutelným způsobem spoluvytvářeli evropskou barokní kulturu. A právě tuto kapitolu hudební literatury plnou neprávem opomíjených a pozapomenutých autorů z prachu archivů a sbírek ve snaze přiblížení se zvukové podobě staré hudby a odkrytí její původní krásy s citem oživuje Vackův soubor Ad vocem.

Vokálně instrumentální soubor Ad vocem založil roku 1995 loutnista Přemysl Vacek. Sešli se v něm přední pražští zpěváci a instrumentalisté zabývající se dobovou interpretací renesanční a barokní hudby. Hlavní sféru jeho působení představují skladby neprávem opomíjených a zapomenutých autorů šestnáctého a sedmnáctého století. Repertoár čerpají členové ansámblu především z archivu Univerzitní knihovny v Praze, kroměřížského archivu nebo lobkovických sbírek, kde leží z velké části nedotčený obdivuhodný poklad hudebních památek spjatých s českým prostředím. Výsledkem využívání dobových technik zpěvu i hry na historické nástroje nebo jejich kopie (loutna, theorba, viola da gamba, barokní housle) je přiblížení se zvukové podobě staré hudby a odkrytí její původní krásy a smyslu. Mezi významná vystoupení Ad vocem patří koncert na festivalu Pražské jaro 1996, účinkování na Svatováclavských slavnostech, retrospektive Sláva barokní Čechie, festivalech v Českém Krumlově, Karlových Varech, slovinské Radovljici a mnoha dalších. Absolvovali cyklus koncertů pro výstavu Rudolf II. a Praha a pravidelně se podílejí na dramaturgii hudebních akcí Národní galerie. Koncertní činnost v České republice doplňují zahraniční zájezdy (Německo, Polsko, Slovinsko, Itálie, Španělsko). Roku 1998 nahráli pro firmu Studio Matouš CD Hudba pražských paláců a zahrad 1620.

 

Foto: archiv cyklu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.