pátek, 20 květen 2022 13:31

Kytarová romantika v Moravskoslezském kraji

Autor:

Hudební výlety, které pořádá Svatováclavský hudební festival, chystají na dnešek a na zítřek program nazvaný Kytarová romantika. Vystoupí polské klarinetové a kytarové duo Bokun / Kościuszko. V roce 2015 vydalo album A la carte a získalo za něj výborné recenze. Na koncertech teď zazní skladby z jejich posledního CD A la carte 2, které zahrnuje díla Ravela, Zenamona, Drozda, Kovacse, Galliana, Viseura a Yoma. Dnešní koncert se koná v evangelickém kostele v Nýdku a sobotní Husově sboru ve Staré Bělé v Ostravě, oba začínají shodně v 18 hodin.

 

0001

 

Kytarové duo Bokun / Kościuszko se snaží znovuobjevovat největší mistrovská díla komorní hudby od Schuberta přes francouzskou hudbu 20. století až po repertoár současné komorní a sólové hudby.

Polský klarinetista a dirigent Jan Jakub Bokun studoval na Hudební Akademii ve Wrocławi a pokračoval u Guye Dangaina na Národní konzervatoři Supérieur de Musique de Paris. V květnu 2001 absolvoval mistrovské dirigentské kurzy na univerzitě v Los Angeles a získal stipendium, které mu umožnilo studovat u Kurta Masura a Jamese Levina na Verbier Academy ve Švýcarsku. Jako dirigent spolupracoval s mnoha komorními a symfonickými orchestry a získal mnoho ocenění jako sólista i komorní hráč. Věnuje se natáčení pro polský rozhlas a televizi a má na kontě jedenáct sólových alb. V současné době působí ve Wrocławi na hudební akademii, kde vyučuje klarinet a komorní hudbu.

 

 

Jakub Kościuszko se začal učit hrát na kytaru v osmi letech a už v šestnácti byl umístěn do lexikonu polských kytaristů. V roce 2004 absolvoval Hudební školu ve Štětíně, kde byl žákem Piotra Pałaca. Promoval u Piotra Zaleského na Hudební akademii Karola Lipinského ve Vratislavi a zároveň Zoran Dukić na Královské konzervatoři v Haagu. Pravidelně vyučuje kytaru na mezinárodních hudebních kurzech, mistrovských kurzech a workshopech. Je laureátem několika mezinárodních kytarových soutěží, účastnil se mistrovských kurzů: Abel Carlevaro, Oscar Ghiglia, Roberto Aussel, Pavel Steidl, Scott Tennant.

Letošní koncerty Svatováclavského hudebního festivalu nabídnou ještě v neděli 29. května Jazzový podvečer kapely The Survivors, Koncert se bude konat v Kinosále JACKi v Jablunkově od 16 hodin.

 

0002

 

Foto: archiv festivalu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.