pondělí, 25 duben 2022 13:03

Prague Music Performance v úterý zahájí site-specific pocta Stockhausenovi v DOX+

Autor:

Další ročník mezinárodního festivalu Prague Music Performance zahájí už zítra, v úterý 26. dubna, v DOX+ od 19 hodin mimořádné uvedení rozsáhlé skladby Karlheinze Stockhausena Aus den Sieben Tagen v podání mezinárodního uskupení muzikantů. Site-specific provedení nabídne jinou rovinu uměleckého zážitku a jeho cílem je zbořit pomyslnou bariéru mezi umělcem a obecenstvem. Nabádá posluchače, aby se během provedení pohybovali, byli si vědomi svého okolí, chodili, nebo si dokonce lehli a přemýšleli. Jsou při tom obklopeni muzikanty, takže nemusí svou pozornost zaměřovat na pódium.

 

111

 

Umělecký prožitek je kombinací zvuku, světla a prostoru jako takového. Během představení není nic statické; všechny umělecké prvky se naopak pohybují a navzájem doplňují. Chceme návštěvníkům koncertu dopřát svobodu a dovolit jim prožít skladbu Karlheinze Stockhausena jiným způsobem,“ vysvětluje Jan Bartoš, ředitel Prague Music Performance.

Skladba Karlheinze Stockhausena Aus den Sieben Tagen („Ze sedmi dní“) z března roku 1968 je reakcí na globální a osobní krize, které se udály v čase jejího vzniku. Tuto hudbu lze označit za „intuitivní“ v tom smyslu, že byla vytvořena primárně na základě intuice, nikoli techniky interpretů a pokouší se vyřešit psychické problémy a výzvy procítěnou, přirozenou cestou. Ve světle událostí, které se odehrály v letech 2020 až 2021, lze bezpečně prohlásit, že tato skladba se stává znovu velice relevantní, neboť se zabývá tématy, jako je sociální odloučení, nejistota a křehkost života a jeho hodnot.

Dílo představí soubor umělců, který budou tvořit Robin Rimbaud, Tomas Järmyr, Gareth Davis, Roland Dahinden, Dario Calderone, Agathe Max a česká zpěvačka Markéta Schaffartzik. Ve snaze vdechnout tomuto opusu život v danou chvíli a na daném místě využije eklektická skupina muzikantů doplněná světelným designem Barbory Jágrové prvky experimentálního rocku, improvizace, jazzu a současné hudby.

Festival Prague Music Performance nabídne až do června sérii dalších koncertů. Po dva večery spojí síly s festivalem Americké jaro a společně nabídnou v úterý 10. května koncert jednoho z určujících tvůrců newyorské scény, amerického klavíristy a skladatele Uriho Cainea, který vystoupí společně s Moravskou filharmonií Olomouc v čele s dirigentem Davidem Robertem Colemanem.

 

114

 

V pondělí 23. května pak vystoupí smyčcový kvartet Attacca Quartet, držitel ceny Grammy, a v pátek 10. června Prague Music Performance představí vůdčí osobnost na poli avantgardního jazzu a soudobé hudby Roscoea Mitchella, zakládajícího člena světoznámého Art Ensemble of Chicago, a to na společném koncertu s Jonem Irabagonem, Rolandem Dahindenem a PMP Ensemble. Ve čtyřicetičlenném PMP Ensemble figurují přední představitelé mezinárodní experimentální a improvizační scény, jakými jsou například Radim Hanousek, Didrik Ingvaldsen, George Cremaschi, Andrea La Rose, Pavel Hrubý, Marcel Bárta, Michal Wróblewski a další.

 

113

 

Na pozvání Prague Music Performance dorazí v úterý 21. června do Prahy a ve čtvrtek 23. června do Brna i kultovní kapela Crime & the City Solution. V rámci festivalu bude také uveden v mimořádné předpremiéře dokumentární film Lucie Králové o skladateli Janu Kaprovi Kaprkód s koncertem z Kaprových děl. Zájemci se také mohou těšit na workshopy Uriho Cainea, Attacca Quartetu či Roscoea Mitchella.

 

115

 

Robin Rimbaud je jedním z nejkreativnějších muzikantů na poli experimentální elektroniky. Rimbaud běžně vystupuje pod svým uměleckým jménem Scanner, protože při živých vystoupeních používá mobilní telefony a policejní skenery. Je také členem kapely Githead s Colinem Newmanem z Wire a Malkou Spigel a Maxem Frankenem z Minimal Compact.

 

116

 

Tomas Järmyr, oceňovaný norský bubeník, je známý pro svůj osobitý styl hry na bicí nástroje, který se vyznačuje velkou jemností i intenzitou zároveň. V roce 2015 se načas připojil k italskému jazzmetalovému monstru Zu. Od roku 2017 je členem v mezinárodně uznávané kapele Motorpsycho.

Garethu Davisovi umožňuje jeho široký a obecně neukotvený hudební vkus podílet se na nahrávkách, projektech a vystoupeních, které zahrnují současnou klasickou hudbu, volnou improvizaci, orchestrální hudbu, ale i rock, noise či elektroniku. Spolupracoval se skladateli jako Peter Ablinger, Jonathan Harvey, Toshio Hosokawa či Bernhard Lang a premiéroval jejich skladby. Vystupoval s rozličnými soubory a interprety (JACK Quartet, Neue Vocalsolisten Stuttgart), improvizátory (Elliott Sharp, Frances-Marie Uitti) nebo elektronickými umělci (Merzbow, Robin Rimbaud).

Roland Dahinden se narodil ve švýcarském Zugu. Jako trombonista se specializuje na interpretaci soudobé hudby a jazzovou improvizaci. Koncertuje po celé Evropě, Americe a Asii. Spolupracoval s interprety jako Anthony Braxton, Miles Davis, Pierre Favre, George Gruntz a Quincy Jones a se skladateli jako Peter Ablinger, Maria de Alvear, John Cage, Alvin Lucier a Christian Wolff.

 

1120

 

Už téměř dvacet let je Dario Calderone propagátorem nové hudby. Na významných světových festivalech uvedl stovky skladeb pro sólový nástroj, komorní hudbu a soubor. Mezi jeho nejzajímavější sólové projekty patří provedení slavné Voyage that never ends Stefana Scodanibbia, úzká spolupráce s Giorgiem Nettim na UR a specifický výzkum v oblasti mikroamplifikace pro živou realizaci vlastních skladeb pro kontrabas.

Markéta Schaffartzik se ve své interpretační činnosti věnuje barokní a soudobé hudbě. Pravidelně vystupuje na festivalech, jako jsou Ostravské dny, NODO (New Opera Days Ostrava), Hudební současnost a další. Externě spolupracuje s Národním divadlem moravskoslezským a Slezským divadlem v Opavě. Od září 2019 také vyučuje v rámci doktorského studia na Katedře hudební výchovy na Ostravské univerzitě.

Agathe Max hraje na elektrické housle v kombinaci s elektronikou a analogovými stomp boxy. Mezi její hudební spolupracovníky patří Rhys Chatham, Carla Bozulich, Alexander Tucker, Lucio Capece, Farewell Poetry a Animal Hospital, zároveň se podílela na tanečních projektech, včetně Carolyn Carlson Company a Joha Marsalo. Dále se věnuje také hudební tvorbě pro film, divadlo a instalace.

 

117

 

O Prague Music Performance jsme nedávno psali také zde.

 

Termíny koncertů Prague Music Performance

26. dubna / DOX+, Praha – STOCKHAUSEN: AUS DEN SIEBEN TAGEN

10. května / DOX+, Praha – URI CAINE, MORAVSKÁ FILHARMONIE OLOMOUC, DIR. DAVID ROBERT COLEMAN

23. května / DOX+, Praha – ATTACCA QUARTET

6. a 7. června / kino Edison FilmHub, Praha – PŘEDPREMIÉRA FILMU KAPRKÓD

7. června / Kabinet múz, Brno – DAHINDEN HANOUSEK OPRŠÁL CREMASCHI INGVALDSEN GRAHAM I PMP ENSEMBLE

8. června / Divadlo Inspirace, Praha DAHINDEN HANOUSEK OPRŠÁL CREMASCHI INGVALDSEN GRAHAM I PMP ENSEMBLE

10. června / Divadlo Archa, Praha – ROSCOE MITCHELL QUINTET, JON IRABAGON, ROLAND DAHINDEN, PMP ENSEMBLE

21. června / Lucerna Music Bar, Praha – CRIME AND THE CITY SOLUTION – HUGO RACE

23. června / Kabinetu múz, Brno – CRIME AND THE CITY SOLUTION – HUGO RACE

 

Foto: archiv a fb festivalu, Youtube, Anna Dahinden

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.