sobota, 23 duben 2022 08:55

Harfista Martin Sadílek v neděli v Českém Brodě, v pondělí v Šumperku

Autor:

Harfistu Martina Sadílka před lety jeho nástroj okouzlil natolik, že se ho rozhodl studovat na hudebním gymnáziu a chce se mu věnovat po celý život. Kromě jiných úspěchů se může pyšnit titulem finalista mezinárodní televizní soutěže Virtuosos V4+. V neděli 24. dubna vystoupí mladý umělec od 19 hodin v T. J. Sokol v Českém Brodě a o den později, také od 19 hodin, v klášterním kostele v Šumperku. Na koncertech zaznějí skladby Händela, Dusíka, Trojana a nebude chybět ani Vltava Bedřicha Smetany v úpravě Hanuše Trnečka. Akce se konají v rámci cyklu Klasika Viva.

 

1000

 

Martin Sadílek se začal věnovat hudbě jako člen chlapeckého pěveckého sboru Pueri gaudentes. V sedmi letech objevil harfu, nástroj, který mu okamžitě učaroval, a to i díky jeho první učitelce Janě Střížkové. V současnosti je studentem harfové třídy Hany Müllerové na Gymnáziu a Hudební škole hlavního města Prahy.

Mezi jeho největší úspěchy patří ocenění na mezinárodní Harfové soutěži prof. Karla Patrase, kde získal v roce 2015 druhou cenu a poté i v roce 2019 cenu první. Ve stejném roce dále postoupil do mezinárodního kola soutěže Concertino Praga, kde získal čestné uznání, dosáhl ocenění Grand Prix na Mezinárodní harfové soutěži Viktorie Poltarevy v Kyjevě a ocenění za nejlepší provedení povinné skladby na Mezinárodní soutěži Suoni d'Arpa v italském Saluzzu. V roce 2021 získal první cenu na soutěži Glowing Harp v Charkově.

 

Foto: archiv cyklu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.