neděle, 17 duben 2022 10:21

Koncert pro IMPULS ve středu posedmnácté u svatých Šimona a Judy v Praze

Autor:

Violistka Kristina Fialová společně se svými kolegy připravila pro Nadační fond IMPULS koncert na podporu lidí s roztroušenou sklerózou. Benefice se bude konat ve středu 20. dubna v kostele svatých Šimona a Judy na Starém Městě od 19 hodin. Zaznějí tam díla skladatelů období romantismu – Fryderyka Chopina a Roberta Schumanna či současných autorů – Josefa Vejvody, Arvo Pärta a dalších. Večerem bude provázet Veronika Paroulková.

 

8001

 

Již posedmnácté zve Nadační fond IMPULS hudební příznivce, široký okruh přátel, aby podpořili ty, jimž do života vstoupila roztroušená skleróza, nemoc mladých lidí. Každý rok přibývá na 700 nových pacientů,“ uvádějí pořadatelé s tím, že odborná pomoc je pro ně kotva v rozbouřených vodách. Psychoterapeutická péče pomůže překonat překážky, rozvíjet se a žít kvalitní život. Výtěžek koncertu bude opět plně věnován na podporu péče, která není zcela hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

Mám velkou radost, že po dvou ‚online‘ letech se můžeme opět setkat naživo v krásném Kostele sv. Šimona a Judy a společně si užít večer plný krásné hudby. Mé pozvání na letošní koncert přijali opět ti nejlepší – přední čeští sólisté – harfistka Kateřina Englichová, hobojista Vilém Veverka, klavírista Martin Kasík a violoncellista Petr Nouzovský,“ říká violistka Kristina Fialová.

 

8000

 

-----------

Roztroušená skleróza (RS) je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence jsou těžké. Na celém světě trpí roztroušenou sklerózou dva a půl milionu nemocných, v Česku se odhaduje počet pacientů na dvacet tisíc. Nemoc se vyskytuje především ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice Epstein-Barrové virus, kouření a nedostatek vitaminu D.

 

Foto: Wikipedia

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.