pátek, 15 duben 2022 11:00

Hudba bez hranic 2022 v úterý nabídne druhý koncert

Autor:

V úterý 19. dubna se v barokním refektáři dominikánského kláštera v Praze 1 od 19:30 hodin koná další koncert z cyklu Hudba bez hranic. Dostal přiléhavý název Flétna jara. Cyklus pořádá spolek České kořeny, který také pomohl najít nový domov několika rodinám ukrajinských běženců včetně dětí ve věku od čtyř do patnácti let. Jim bude věnován výtěžek z dobrovolného vstupného. Koncert, na kterém vystoupí smyčcový orchestr Martinů Strings Prague pod vedením svého zakladatele a uměleckého vedoucího Jaroslava Šonského, bude mít na programu kromě děl barokních skladatelů Antonia Vivaldiho a Johanna Sebastiana Bacha také Mozartovo Divertimento D dur. Zajímavou částí programu bude zejména česká premiéra skladby současného autora, flétnisty a renomovaného skladatele Jaroslava Pelikána. Jeho Concerto in D pro zobcovou flétnu a orchestr s Martinů Strings Prague provede teprve jedenáctiletá sólistka Klára Valentovičová ze slovenské Žiliny.

 

302

 

Když se baroko snoubí s klasikou, je dobré rozčeřit vody kvalitní současnou skladbou. Tak se stane v provedení novinky renomovaného českého skladatele a flétnisty Jaroslava Pelikána, často spolupracujícího se souborem Martinů Strings Prague,“ uvádějí pořadatelé. Klára Valentovičová jeho skladbu doma v Žilině nastudovala loni pod vedením svého pedagoga.

 

301

 

Autor o své skladbě říká, že má autobiografický námět a vznikala složitě. První a druhá část někdy v roce 2013 jako torza. Bezprostředním důvodem vzniku Finále a dokončení obou částí byla žádost od vynikajícího žilinského pedagoga Pavla Stillera o Koncert pro zobcovou flétnu a orchestr. „Je to poměrně virtuosní a závažná skladba, svědčí o tom názvy jejích částí Zajatcem vlastního strachu – Zavřený v hodinovém stroji – S výhledem do věčnosti. Tím působivější může být v podání mladé sólistky,“ doplňuje skladatel.

 

Foto: Facebook - Jiří Bartoň, archiv cyklu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.