neděle, 27 únor 2022 08:02

Pondělní SOČR s Alexejem Gerassimezem

Autor:

Symfonický orchestr Českého rozhlasu se svým šéfdirigentem Alexanderem Liebreichem připravili další abonentní koncert, který se bude konat zítra od 19:30 ve Dvořákově síni Rudolfina. Posluchačský zážitek i spektakulární podívanou slibuje vystoupení proslulého hráče na bicí nástroje Alexeje Gerassimeze, a to v koncertu finského skladatele Kaleviho Ahoa. Ve druhé části večera zazní orchestrální skica Moře od Clauda Debussyho. Přímý přenos vysílá ČRo Vltava, záznam později nabídne ČRo D-dur.

 

14587

 

„Rodák z Essenu, multi-perkusionista Alexej Gerassimez, je umělec rozmanitých tváří a poloh. V jeho repertoáru najdete skladby od klasických po současné, od jazzových přes minimalistické až po jeho vlastní,“ uvádí SOČR. Gerassimez se představí v koncertu pro bicí nástroje a orchestr nazvaném Sieidi. Titul odkazuje na obětní kámen, posvátný objekt, rituální místo, jímž se finský skladatel Kalevi Aho inspiroval pro více než půlhodinovou, podmanivě a naléhavě znějící kompozici. Pozornost poutá strhujícím, mimořádně virtuózním exponováním desítky nejrůznějších rytmických i melodických bicích nástrojů, ale také ryze hudebním vyzněním – temnou náladou a sugestivní atmosférou. Bicí umožňují silnou expresivitu nejen rytmy, ale i charakterem zvuku. Sólista putuje během provedení z jedné strany pódia na druhou a zpět, čímž současně vytváří působivý obřad.

 

1450

 

Třídílná skladba Moře od Clauda Debussyho je ikonické dílo hudebního impresionismu. Paleta nových zvukových barev zachycuje dojem z jemně se vlnícího i bouřícího vodního živlu. Mořem fascinován dokončil skladatel dílo v roce 1905 ve městě Eastbourne na jižním pobřeží Anglie. „Ve stejném roce se pak v Paříži uskutečnila premiéra, přijatá ovšem s rozpaky. Tak novátorská byla v té době partitura!“ uzavírá svou pozvánku SOČR.

 

Foto: Nikolaj Lund, Wikipedia

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.