úterý, 18 leden 2022 11:33

SOČR v pondělí – Brahmsovo Německé requiem a Lutosławského Koncert pro violoncello

Autor:

Na dalším abonentním večeru Symfonického orchestru Českého rozhlasu zazní v pondělí 24. ledna Violoncellový koncert od polského klasika dvacátého století Witolda Lutosławského s německým sólistou Albanem Gerhardtem. Druhá část programu bude patřit jednomu z nejkrásnějších děl Johannesa Brahmse, Německému requiem. K jeho provedení šéfdirigent Alexander Liebreich přizval sopranistku Christinu Landshamer, barytonistu Michaela Nagye a Pražský filharmonický sbor. Koncert a s ním i přímý přenos stanice Českého rozhlasu Vltava začne ve Dvořákově síni Rudolfina v 19:30 hodin.

 

A-GerhardtVojtch-Brtnick

 

Lutosławského Violoncellový koncert, kontrastní a novátorský, znějící ve čtyřech částech bez přerušení, je jedním z nejoceňovanějších a nejhranějších autorových děl. Premiéru měl v Royal Festival Hall v Londýně na podzim roku 1970. Hrál Bournemouth Symphony Orchestra s Edwardem Downesem, sólo přednesl Mstislav Rostropovič, jemuž byla skladba věnována. Na večeru rozhlasových symfoniků se sólového partu ujme Alban Gerhardt.

„Brahmsovo Německé requiem ani vzdáleně nepřipomíná katolickou mši za zemřelé. Jedná se o koncertní kantátu s hlubokým duchovním obsahem o víře a naději, o životě a smrti, o vykoupení a spasení,“ uvádí dramaturgie. Z hlediska koncepce pak jde o dílo nesmírně moderní. Celou skladbu prostupují vedle vědomí o pomíjivosti všeho na Zemi především emoce a nálada hlubokého, možná trochu melancholického, ale útěšného zamyšlení nad základními křesťanskými jistotami a hodnotami, jako jsou víra ve věčnost života a život v lásce nebo přesvědčení o požehnání pro spravedlivé. Text skladatel vybral a sestavil z vhodných biblických veršů, a to v německém překladu Martina Luthera. V pozadí takto hluboce duchovně vyznívající kompozice stojí úmrtí dvou Brahmsovi blízkých lidí – matky a Roberta Schumanna, kterému vděčil za mnohé.

 

Prask-filharmonick-sborDHP0393-Edit-c-Daniel-Havel-HQ

 

Christina-Landshamer003acMarcoBorggreve

 

MichaelNagy11019cGisela-Schenker

 

Foto: Vojtěch Brtnický, Daniel Havel, Marco Borggreve, Gisela Schenker

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.