úterý, 04 leden 2022 11:16

Vzpomínkový koncert pro Zuzanu Růžičkovou v pondělí

Autor:

Na koncertě k nedožitým pětadevadesátým narozeninám cembalistky Zuzany Růžičkové vystoupí v pondělí 10. ledna v Sále Martinů v Praze od 19:30 hodin klarinetistka Anna Paulová a trumpetista Aleksandr Rublev. Oba jsou laureáty Ceny Nadačního fondu Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové.

 

111

 

Zuzana Růžičková by čtrnáctého ledna oslavila pětadevadesáté narozeniny. V září roku 2017 se její život uzavřel, její hudební odkaz však žije dál, především díky práci The Viktor Kalabis & Zuzana Růžičková Foundation, Washington, USA a Nadačního fondu Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové. Ten manželé založili na přelomu milénia za účelem podpory provozování díla skladatele Viktora Kalabise a uchování odkazu uměleckých výkonů cembalistky Zuzany Růžičkové. Fond tak v posledních letech činí také prostřednictvím speciálních cen pro mladé hudebníky na soutěžích jako Pražské jaro nebo Concertino Praga. Rozhlasovou soutěž pro nejmladší interprety pomáhal manželský pár v roce 1966 založit.

 

1001

 

„Zuzana Růžičková měla až do posledních dnů svého života skvělý vztah s mnoha mladými lidmi, s nimiž uměla hovořit o věcech vážných, jako například o hudbě, nebo o vlastních hraničních zážitcích z období holokaustu, ale i navazovat blízký kontakt prostřednictvím svého neutuchajícího smyslu pro humor a absurditu,“ vysvětluje Aleš Březina, předseda správní rady fondu s tím, že právě proto se instituce zaměřuje na podporu mladých umělců – jak těch začínajících, tak i těch, kteří si v uměleckém světě již vydobyli velký respekt.

Šestnáctiletý ruský trumpetista Aleksandr Rublev na sebe upozornil právě na soutěži Concertino Praga 2020, kde získal třetí cenu a Cenu Nadačního fondu V. Kalabise a Z. Růžičkové. Na narozeninovém koncertu přednese Kalabisův Koncert pro trubku a orchestr Le Tambour de Villevieille, op. 36. S klavíristou Maximem Averkievem zahrají také skladbu francouzského skladatele Eugèna Bozzy nebo úpravu jedné z Čajkovského Romancí, op. 47.

 

1002

 

Druhou sólistkou večera bude klarinetistka Anna Paulová. Cenu Nadačního fondu získala jako nejlepší studentka HAMU v Praze roku 2020. Anna Paulová je laureátkou Soutěže Pražského jara 2015 a vítězkou Soutěže Nadace B. Martinů 2016,“ představují hudebnici organizátoři. Spolu s klavíristou Danielem Wiesnerem přednesou Martinů Sonatinu pro klarinet a klavír, H 356, Kalabisovu Suitu pro klarinet a klavír a Schubertovy Fantazijní kusy, op. 73.

 

1003

 

Zuzana Růžičková byla přední světovou cembalistkou. Začala se hrou na klavír v útlém dětství, avšak její hudební cestu přerušila válka. V roce 1942 byla deportována do koncentračního tábora Terezín, následně do Osvětimi a Bergen-Belsenu. Po osvobození měla tvrdou prací v táborech nucených prací zničené ruce, přesto nastoupila do hudební školy. Od roku 1947 do roku 1951 studovala klavír a posléze i cembalo na pražské AMU. V roce 1956 zvítězila na prestižní soutěži ARD v Mnichově. Tím se jí otevřel celý svět, vystupovala pravidelně sólově i s renomovanými orchestry. V letech 1979 až 1990 byla Zuzana Růžičková sólistkou České filharmonie. Byla dlouholetou členkou předsednictva Neue Bachgesellschaft v Lipsku, nahrála více jak pětašedesát alb, z nichž nejznámější je kompletní dílo Johanna Sebastiana Bacha pro klávesové nástroje, natočené pro Erato Records v letech 1965 až 1975 a znovu vydané v reedici k jejím devadesátým narozeninám v roce 2017 firmou Warner Classics. V roce 2020 vyšly v renomovaném anglickém vydavatelství Bloomsbury její paměti pod názvem One Hundred Miracles, které se od té doby dočkaly vydání v němčině, italštině, holandštině, polštině, češtině a slovenštině.

 

Foto: archiv KRF, archiv KlasikyPlus, Petra Hajská

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.