sobota, 18 prosinec 2021 17:32

Nový ročník Českých doteků hudby s přesunutými koncerty

Autor:

Festival České doteky hudby zahajuje další ročník a první tři jeho koncerty se budou konat ještě teď v prosinci. První bude v úterý 21. prosince v Zrcadlové kapli Klementina, druhý ve středu 29. prosince v klášteru bosých karmelitánů na Hradčanech a třetí o den později v kostele sv. Šimona a Judy. Všechna hudební setkání začínají v 19 hodin. V Zrcadlové kapli Klementina vystoupí klavíristka Terezie Fialová, španělský flétnista Claudi Arimany a u nás žijící albánský violoncellista Bledar Zajmi. Znít bude hudba Mozarta, Schumanna a Friedricha Kuhlaua. Hudebně pantomimický večer k stému výročí narození Ástora Piazzolly v klášteru bosých karmelitánů na Hradčanech bude v režii souboru Tango Quartetto Re Campo – akordeonisty Petra Zámečníka, flétnistky Pavlíny Kavulové, violoncellisty Štěpána Filípka a perkusisty Lukáše Krejčího. Pantomimu předvede Vlado Kulíšek. „Quartetto Re Campo v unikátním spojení se slovenským pantomimem Vlado Kulíškem ztvárňuje atmosféru v hudebně pohybové performanci od počátků tanga přes Ástora Piazzollu až po osobité kompozice Petra Zámečníka, kde tango nemusí být hudebně důležité a kde jeho jediný význam je ten, který mu dáme…,“ zvou umělci. V kostele sv. Šimona a Judy vystoupí slovenský Mucha Quartet, a to se zpěvačkou a houslistkou Ivou Bittovou. Program nese název Slovenské zpěvy a zazní v něm hudba Bély Bartóka, Leoše Janáčka, Alexandera Moyzese a Eugena Suchoně. Náhradní termíny neuskutečněných koncertů festivalu přinášíme níže.

 

1

 

Koncert k nadcházejícímu stému výročí narození skladatele Otmara Máchy se měl v klášteře sv. Anežky České konat 22. prosince. Je však přesunut na nový termín, a to na 4. července příštího roku. Vystoupí na něm Filharmonie Hradec Králové se švýcarským dirigentem Claudem Villaretem a klarinetistou Wenzelem Grundem. Na programu budou Beethovenova předehra Coriolan, op. 62, Máchova Rapsodie pro klarinet a orchestr a Mozartova Symfonie č. 33 B dur, K 319.

Koncert Dua Beautiful strings se sopranistkou Karolínou Janů a harfistkou Hedvikou Mousa Bacha v klášteře bosých karmelitánů na Hradčanech se odehraje 5. června. Zazní na něm hudba Mendelssohna, Henson-Conantové, Martinů, Pärta, Janáčka, Piazzolly a Morriconeho.

 

2

 

Taktéž je přesunut koncert souboru Dvořák Piano Quartet ke stému osmdesátému výročí narození Antonína Dvořáka. Bude se konat v Novoměstské radnici až 9. června a speciálním hostem bude Cyril Höschl. Hudební setkání nabídne tři klavírní kvartety, a sice Dvořákův č. 2 E dur, op. 87, Mahlerův jednovětý a moll a Es dur, op. 47 Roberta Schumanna.

 

3

 

Závěrečný koncert, původně plánovaný na 6. ledna v Obecním domě, dozná také změny – nový termín je 22. června. Orchestr PKF – Prague Philharmonia vystoupí s houslistou Ivanem Ženatým. Ten se ujme sólových partů ve třech fantaziích pro housle a orchestr, a to v Sukově, Filasově a Bruchově Skotské, op. 46.

 

4

 

Foto: archivy festivalu a interpretů

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.