pátek, 24 září 2021 11:00

Podzim v Jihočeském divadle. Dvě taneční a dvě operní premiéry

Autor:

Českobudějovické Jihočeské divadlo připravilo dvě nová taneční i operní představení. V DK Metropol se už zítra odehraje taneční divadlo z dílny Petra Zusky a Štěpána Benyovszkého s názvem Rádio Svobodná Bystrouška. V pátek 1. října se bude na stejném místě konat premiéra Čajkovského opery Evžen Oněgin a Mozartova opera Così fan tutte bude uvedena v Jihočeském divadle ve čtvrtek 14. října. Tam také tanečníci v sobotu 30. října vystoupí v premiéře inscenace s názvem 3+1.

 

102

 

Netradiční ztvárnění známého příběhu o lišce Bystroušce vychází ze spojení pohybového divadla a hlasu Karla Högera, který původní příběh Rudolfa Těsnohlídka namluvil. „Přeneseme se do nahrávacího studia šedesátých let, kde se působením autentického vyprávění odehrávají nečekané výjevy z komických i vážných liščiných dobrodružství,“ uvádí divadlo k zítřejší premiéře Rádia Svobodná Bystrouška s tím, že v průběhu rozhlasovo-pohybového vyprávění se Bystrouška pomalu povznáší nad každodenní potřebu přežití, porovnává světy lidí a zvířat a hledá opravdové porozumění koloběhu života, ve kterém každý jednou „zhlópne láskou“.

 

100

 

Odložená premiéra z minulé sezóny, opera Evžen Oněgin, se bude konat v pátek 1. října. V hlavních rolích se v režii Lubora Cukra pod vedením Martina Peschíka alternují Alexandr Beň, Csaba Kotlár, Jana Šrejma Kačírková, Barbora Řeřichová, Amir Khan, Peter Malý a Šárka Hrbáčková s Alžbětou Vomáčkovou. Hned v sobotu se bude představení opakovat.

Opera Così fan tutte Wolfganga Amadea Mozarta se také měla hrát už v minulé sezóně. Nyní zazní ve čtvrtek 14. října. V režii Zuzany Fischer pod taktovkou generálního hudebního ředitele Maria De Rose či dirigenta Patrika Červáka vystoupí Lucie Kaňková, Kristýna Vylíčilová, Marie Svobodová, Dana Šťastná, Jakub Hliněnský, Michal Marhold, Peter Malý či Daniel Matoušek. V obou operách budou sólistům oporou orchestr a sbor opery Jihočeského divadla.

 

103

 

„Tanečníci mají chuť tančit i tvořit zároveň – a to vám předvedou během tanečních večerů 3+1. Speciálním hostem bude Viktor Konvalinka, sólista baletu Národního divadla a člen uměleckého uskupení Dekkadancers,“ zvou na taneční inscenaci pořadatelé. „Tančila jsem“ je choreografií Sebastiana Mazzii o vášni. „V současnosti jsme si jako lidé zvykli vynikat ve všem, co děláme: skáčeme vysoko, běháme rychle a už nedokážeme selhat… Ale neměly by láska a vášeň být tím, proč by si nás lidé měli skutečně vážit?“ říká dramaturgie k dílu inspirovanému životem atypické zpěvačky Florence Foster Jenkins. Další částí večera bude performance s názvem „Vír“ Bély Keriho Nagye: „Rotace vesmíru, oběžná dráha naší planety a nekonečný koloběh života nás stále někam táhnou a předurčují naši životní cestu. V průběhu života se však stává, že z nečekaných důvodů z této cesty sejdeme. Časem nám však naše nejniternější instinkty a zkušenosti připomenou, že bychom se neměli vzdávat své cesty a toho, kam skutečně směřujeme.“

 

106

 

Choreografie „Pod kůží“ Zdeňka Mládka reflektuje snahu být sám sebou a někam patřit. Mládek uvádí, že ať už je nutkání vlastní realizace sebevětší, v situacích ztráty jistoty a bezpečí jsme často zahnáni do kouta a pod kůží nám nevědomky klíčí nevyhnutelnost „jít s davem“. „Vzpomínky staré paruky“ Viktora Konvalinky se zabývají tím, co vše může cítit starý člověk, který se ocitl v domově důchodců – osvobození od denních povinností, nebo naopak jistý druh uvěznění? „Odkázán k životu v novém domově mu zbývá jen přijmout, co nabízí, a žít každý den naplno. A vzpomínat na časy, kdy měl celý život ještě před sebou...,“ uzavírá své slovo o inscenacích Jihočeské divadlo.

 

105

 

Foto: Martin Divíšek, Petr Zikmund

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.