úterý, 14 září 2021 13:05

Termín přihlášek Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka končí 3. října

Autor:

Pořadatelé letošního, pětapadesátého ročníku Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech potvrdili termín od 5. do 12. listopadu. Soutěž, zpočátku určená studentům uměleckých škol, se stala během let uznávanou soutěží v celosvětovém měřítku. V posledních letech se jí zúčastňuje osmdesát až sto deset pěvců prakticky z celého světa, a to ve čtyřech kategoriích – Junior, Opera, Píseň a Operní naděje. Termín uzávěrky přihlášek je 3. října, v případě soutěžících ze zemí s vízovou povinností už zítra.

 

001

 

Soutěž hodnotí jedenáctičlenná odborná porota, v čele s tenoristou Peterem Dvorským. Dalšími porotci budou Gabriela Beňačková, Antonio Carangelo, Magdaléna Hajóssyová, Ondřej Hučín, Jiří Nekvasil, Bojidar Nikolov, Martin Otava, Eva Randová, Zdeněk Šmukař, Daniela Štěpánová Šimůnková, Zbyněk Brabec a Jarmila Chaloupková.

Kategorie Píseň a Operní naděje jsou dvoukolové. V obou je kladen důraz na tvorbu Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů. V Písni tentokrát na tvorbu z období romantismu, novoromantismu německé, ruské a francouzské školy. Ve druhém kole rovněž čeká úspěšné adepty interpretace písně cyklu nebo jeho části v kompozičním stylu dvacátého nebo jednadvacátého století. V kategorii Operní naděje je v prvním kole předpokladem vokální dílo autora italského baroka, ve druhém kole pak jedna árie a píseň podle výběru soutěžícího.

 

100

 

„Kategorie Junior a Opera jsou tříkolové. Pro prvá dvě kola si připraví soutěžící šest úkolů. Junior má pestrou škálu úkolů od písní A. Dvořáka, písně z období romantismu a novoromantismu, vokálního díla z období baroka nebo klasicismu a celkem tři operní árie. Kategorie Opera předpokládá zvládnutí šesti árií. Od období baroka, klasicismu, romantismu, árie z opery, mše nebo oratoria Antonína Dvořáka k libovolnému výběru kandidáta,“ informují pořadatelé a doplňují, že nejlepší soutěžící z posledních dvou kategorií čeká ve čtvrtek 11. listopadu finále – přednes árie s orchestrem.

Pěvecké klání uzavře v pátek 12. listopadu v Karlovarském městském divadle Slavnostní koncert s Karlovarským symfonickým orchestrem a dirigentem Jiřím Štruncem. Jeho součástí bude předání diplomů a cen, které udílejí mimo jiné Národní divadla v Praze, Brně a Ostravě, Divadlo J. K. Tyla v Plzni, Český rozhlas, hudební festivaly Pražské jaro, Mahler Jihlava Music Festival, společnosti, nadace, osobnosti a přátelé pěvecké soutěže Antonína Dvořáka.

 

101

 

Mezi laureáty soutěže zní jména jako Magdaléna Hajóssyová, Gabriela Beňačková, Peter Mikuláš, René Pape, Olaf Bär, Eva Urbanová, Roman Janál, Pavol Bršlík, Adam Plachetka, Kateřina Kněžíková nebo Petr Nekoranec. „Je pravděpodobné, že k dosavadnímu seznamu vítězů přibude další. Očekávejme všechny soutěžící, tleskejme jejich výkonům a oceňme ty nejlepší. Stanou se vizitkou soutěže jako reprezentanti mladé nastupující generace pěvců,“ zvou ke sledování organizátoři.

 

Foto: Fb a archiv festivalu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.