neděle, 01 srpen 2021 08:52

Oslavy 75. výročí založení AMU v říjnu završí Slavnostní koncert v Rudolfinu. Bude i na ČT art

Autor:

U příležitosti oslav tři čtvrtě století od založení Akademie múzických umění v Praze se bude v pátek 8. října 2021 konat Slavnostní koncert. Na pódiu Dvořákovy síně pražského Rudolfina se setkají studenti, pedagogové a absolventi Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění. Na programu koncertu, který odvysílá v přímém přenosu ČT art, zazní hudba Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany. Koncert představuje vrchol oslav existence největší umělecké vysoké školy v České republice. Oslavy v akademickém roce 2020/2021 doprovází bohatý program, bohužel ovlivněný pandemií koronaviru – kromě pětasedmdesáti videopřání od současných studentů, pedagogů, zaměstnanců a významných absolventů AMU se od 24. června do 29. srpna 2021 v parku Kampa koná výstava mapující historii celé AMU.

 

202

 

„Na koncertě vznikajícím péčí Hudební a taneční fakulty AMU (HAMU) v nastudování Leoše Svárovského, absolventa a pedagoga HAMU, vystoupí Akademický jubilejní orchestr 2021 tvořený ze současných studentů, pedagogů a absolventů HAMU,“ oznamují pořadatelé s tím, že zazní Koncert pro housle a orchestr a moll, op. 53 Antonína Dvořáka a výběr ze Smetanovy Mé vlastiVltava, Z českých luhů a hájů a Šárka. Jako sólista se představí houslista Jan Mráček, koncertní mistr České filharmonie a také student HAMU. Přímý přenos chystá Česká televize, a to na programu ČT art.

 

200

 

„Je pro mne velkou radostí a vyznamenáním, že mě vedení AMU pověřilo dirigováním Slavnostního koncertu k 75. jubileu existence této naší významné vysoké školy. Na tomto koncertě bude sólistou vynikající český houslista Jan Mráček, se kterým mě pojí mnohaleté přátelství. Celý program koncertu je vskutku reprezentativní: Koncert pro housle a orchestr Antonína Dvořáka, který patří mezi skvosty repertoáru pro housle a orchestr a následně zazní výběr tří částí ze Smetanovy Mé vlasti. Tento výše zmíněný výběr je mojí volbou a věřte, že jsem ho velmi dlouho zvažoval, jelikož celá Má vlast je srdcovou záležitostí každého českého dirigenta a všechny její části jsou naprosto výjimečné,“ zve dirigent Leoš Svárovský.

 

101

 

Foto: Wikipedia, fb AMU

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.