sobota, 31 červenec 2021 09:02

Sedmé Letní hornové kurzy v Broumově začínají zítra

Autor:

Zítra, v neděli 1. srpna, začínají v Broumovském klášteře v pořadí už sedmé mezinárodní Letní hornové kurzy. Přihlášeno je více než sedmdesát mladých hráčů a lesní roh z České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska, Nizozemska, Japonska a Německa. Projekt nabídne veřejnosti řadu koncertů přímo v prostorách broumovského kláštera a ve středu 4. srpna také v rekonstruovaném kostele svatého Michaela ve Vernéřovicích v rámci festivalu Za poklady Broumovska. Kurzy potrvají do soboty 7. srpna. Z původně doprovodného programu hudebního festivalu se za šest let konání staly svébytnou a úspěšnou samostatnou akcí, srovnatelnou s evropskými projekty podobného charakteru.

 

105

 

Garantkou a zakladatelkou kurzů je sólohornistka Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, Zuzana Rzounková, která k letošnímu ročníku říká: „Mým snem bylo dát mladým hráčům příležitost poznat světové pedagogy, nadto v nádherném prostředí. Broumovský klášter v sobě kumuluje bohatou historii i živoucí současnost.“ Za minulých šest let se v rámci Letních hornových kurzů představili špičkoví pedagogové z USA, Finska, Rakouska, Polska, Portugalska a Švýcarska. Letošními hosty budou sólohornista Mnichovské filharmonie Jörg Brückner, který vyučuje na vysoké škole Ference Liszta ve Výmaru, a maďarský hornista působící pedagogicky na vysoké škole v Hamburku Szabolcs Zempléni. „Jsem šťastná a velmi vděčná, že se původní idea podařila uvést v život, a přála bych si, aby účastníci našich kurzů milovali svůj nástroj po společně stráveném týdnu ještě víc než dříve,“ dodává Zuzana Rzounková.

 

104

 

Pořadatelé uvádějí, že dalšími lektory kurzů jsou sólohornista České filharmonie Jan Vobořil, proděkan Hudební fakulty JAMU v Brně Jindřich Petráš, pedagožka polické a broumovské ZUŠ Lenka Němcová a první hornista Pražských symfoniků Martin Sokol. Klavírní doprovod kurzů tradičně zajišťují pianistky Jana Goliášová a Eva Macková, letos se vzhledem k velkému počtu účastníků přidá i Tereza Špuláková.

Program kurzů je naplněn individuálními lekcemi, komorní hrou, workshopy, výstavami lesních rohů různých značek nebo mimohudebním programem jako například návštěvou biofarmy, opékáním buřtů, jógou a prohlídkou klášterního skriptoria. Speciálně pro účastníky Letních hornových kurzů vznikla na objednávku festivalu skupinová skladba Tomáše Illeho s názvem Halali, která zazní před zahájením koncertu ve Vernéřovicích a ve které se představí většina mladých frekventantů kurzů.

 

108

 

200

 

Foto: Guido Werner, Fb Letních hornových kurzů, Libor Dadák

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.