čtvrtek, 29 červenec 2021 10:20

Skladatelská soutěž festivalu Konvergencie zná své laureáty

Autor:

Bratislavský Mezinárodní festival komorní hudby Konvergencie letos vyhlásil první ročník skladatelské soutěže pod heslem Posuň svou hudbu dále. Klání bylo určeno pro slovenské účastníky do 35 let – těch se zúčastnilo osmnáct. Pět děl, která porotu zaujala nejvíce, bude premiérově uvedeno v rámci podzimní části 22. ročníku festivalu, která se uskuteční od 5. do 26. září.

 

100

 

„Ideu súťaže považujem za veľmi dobrú, veľmi ma tiež potešil záujem i úroveň prihlásených diel. Verím, že viaceré z nich, i tie, ktoré neboli aktuálne ocenené, si nájdu cestu na koncertné pódiá,“ uvedl předseda soutěže a profesor VŠMU Jevgenij Iršai o skladbách, které s ním hodnotili skladatelé a hudebníci Peter Zagar, Adrián Demoč, Nora Skuta, Igor Karško, Ronald Šebesta a Jozef Lupták.

Z přihlášených děl, která byla hodnocena na základě bodování a společné online konzultace, porotu nejvíce zaujaly skladby The Fallout pro klarinet, housle a violoncello Michala Blažka, Smyčcový kvartet č. 1 Richarda Grimma, Struktury pro klarinet, housle, violoncello a klavír Ľuboše Kubizny, Saojas pro housle, violu, violoncello a kontrabas Barbory Tomáškové a Akt pro klarinet, violoncello a klavír Sebastiána Bucha.

 

111

 

„Tvorba slovenských skladateľov, vrátane premiér, patrí ku konštantám festivalovej dramaturgie, preto som veľmi rád, že sme takouto formou mohli podporiť domácu tvorbu. Som tiež vďačný kolegom, že si našli čas, ktorý strávili nad partitúrami mladých slovenských skladateľov. Verím, že súťaž bude pokračovať aj v nasledujúcich rokoch a vzniknú tak nové generačné i medzigeneračné priateľstvá medzi skladateľmi a interpretmi, ktoré môžu priniesť v budúcnosti nové hudobné zážitky,“ řekl umělecký ředitel Konvergencií Jozef Lupták.

 

Foto: archiv festivalu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.