pátek, 09 červenec 2021 14:06

První ročník Ctěnického hudebního festivalu v závěru července

Autor:

Od úterý 27. do čtvrtka 29. července se na nádvoří zámku Ctěnice v městské části Praha-Vinoř uskuteční historicky první ročník Ctěnického hudebního festivalu. Na prvním koncertě 27. 7. se představí sopranistka Kateřina Kněžíková, harfistka Kateřina Englichová a hobojista Vilém Veverka. „Špičkoví umělci s bohatým koncertním životopisem a úctyhodnou diskografií se představí zejména v českém repertoáru, chybět nebude ani populární Trnečkova úprava Smetanovy Vltavy v originálním harfovém provedení Kateřiny Englichové nebo Árie o měsíčku z Dvořákovy Rusalky v interpretaci Kateřiny Kněžíkové,“ uvádějí pořadatelé.

 

1004

 

Oblíbené barokní skladby Bacha, Händela, Vivaldiho, Pergolesiho a dalších může publikum vyslechnout o den později, 28. července, a sice v podání hned tří členů hudební rodiny Kaňků – houslisty Libora (člena Kvarteta Martinů), jeho bratra, violoncellisty Michala (člena Wihanova kvarteta) a Michalovy dcery Lucie, talentované sopranistky, úspěšné i v prestižních pěveckých soutěžích.

 

1002

 

Závěr festivalu ve čtvrtek 29. července bude patřit barytonistovi Jiřímu Rajnišovi, stálému hostu operních domů u nás i v zahraničí. Pro svůj projekt neapolských písní pěvec sestavil soubor s názvem Napolitan Quartet. „V tomto obsazení zazní na koncertě i tak proslulé písně, jako jsou O sole mio, Funiculì funiculà nebo Non ti scordar di me, jako host vystoupí sopranistka Tereza Dlouhá,“ doplňuje dramaturgie festivalu.

 

1001

 

S myšlenkou uspořádat zde několikadenní festival klasické hudby přišel zástupce starosty zmíněné městské části Robert Rytina, jinak též hudební publicista a organizátor koncertů. Sám k projektu uvádí: „Ctěnický zámek leží na křižovatce mezi Vinoří, městskými částmi Praha 19 Kbely a Praha-Čakovice a obcí Přezletice. Oslovil jsem tedy představitele všech zmíněných sídel (a samozřejmě i vedení Muzea hl. m. Prahy, které ctěnický areál spravuje) s nápadem udělat si zde jakýsi ‚festival na křižovatce‘. Všichni nadšeně souhlasili a díky tomu se teď těšíme na kulturní akci, která bude mimo jiné i jakousi oslavou sousedství a možnosti se po složitém období opět potkávat.“

 

1003

 

Pro návštěvníky bude kromě hudebního zážitku připravena také možnost zdržet se v ctěnickém areálu i po koncertech a potkat se zde s umělci či přáteli. V pořadatelském stanu bude připraveno občerstvení zdarma, další bude možné si případně přikoupit v zámeckém bistru. V případě rizika deště bude pro diváky připraven krytý sál, takže festival počítá i s „mokrou variantou“. Vstupenky na festival jsou už v tuto chvíli vyprodány, nevyzvednuté vstupenky budou prodávány patnáct minut před začátkem každého koncertu.

 

Foto: Jakub Koumar, Martin Popelář, Wikipedie, archiv Filharmonie BM Zlín

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.