sobota, 03 červenec 2021 12:01

Mezinárodní letní hudební akademie Kroměříž – Hudební Kroměříž v srpnu

Autor:

Kroměříž od 12. do 20. srpna ožije klasickou hudbou. Mezinárodní letní hudební akademie Kroměříž přinese program pro širokou veřejnost pod názvem Hudební Kroměříž. Tento festival klasické hudby nabídne orchestrální i komorní koncerty, besedy či kulturní fórum. Na koncertech či besedách se představí řada hudebních osobností a lektorů akademie, jako Kateřina Kněžíková, Jiří Vodička, Barbara Maria Willi nebo Tomáš Netopil. Detailní program je k dispozici na hudebnikromeriz.cz. Více informací také na www.academykromeriz.com.

 

112

 

„Naším cílem je do města přivést vzdělávání v podobě akademie, sloučení teorie a praxe ve formě festivalu pro veřejnost a odborné fórum, nabízející pohled na kulturu v ČR a její budoucnost,“ říká výkonná ředitelka Jana Kubáčová.

Pořadatelé uvádějí, že v rámci festivalu Hudební Kroměříž připravili sedm koncertů a čtyři besedy. Na slavnostním zahajovacím koncertu ve skleníku Květné zahrady 13. srpna vystoupí sólově houslista Jiří Vodička, loňský laureát LHAK Roman Červinka a Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín pod taktovkou Tomáše Netopila. Zaznějí skladby Johannesa Brahmse, Niccolò Paganiniho, Pabla de Sarasateho a Modesta Petroviče Musorgského.

 

117

 

V neděli 15. srpna se v rotundě Květné zahrady uskuteční komorní barokní koncert s názvem Moravský polibek Sasku, který dramaturgicky připravila Barbara Maria Willi. Představí se na něm nejenom tato špičková cembalistka, ale také její studentka, další laureátka LHAK a držitelka ceny Zlínského kraje, Monika Woźniak. „Naše špičková česká sopranistka Kateřina Kněžíková zde představí svou úspěšnou studentku a držitelku zvláštní ceny LHAK, mezzosopranistku Bellu Adamovou. V orchestru vystoupí také violista Pavel Nikl či houslista Václav Křivánek. Na programu je Johann Sebastian Bach, Georg Friedrich Händel, Johann Heinrich Schmelzer a Heinrich Ignaz Franz von Biber. Novinkou je uvedení tohoto barokního komorního koncertu i ve Zlíně, na nádvoří zámku ve Zlíně, a to v úterý 17. srpna,“ uvádí festival.

 

114

 

Na dalších koncertech v Kroměříži vystoupí studenti LHAK, a sice lektorů Michaely Fukačové, Iva Kahánka, Jana Mráčka, Jiřího Vodičky, Pavla Nikla, Petra Riese, Zdeňka Klaudy a pěvecké akademie Kateřiny Kněžíkové. Celý program uzavře 19. srpna Závěrečný koncert LHAK, opět ve skleníku Květné zahrady, kde zahraje studentský komorní orchestr pod vedením dirigenta Tomáše Netopila. Tento koncert se uskuteční ve spolupráci s Akademií klasické hudby. Představí se na něm laureát LHAK Adam Klánský a ve světové premiéře posluchači vyslechnou skladbu Lukáše Sommera.

 

115

 

Střední pedagogická škola Kroměříž bude místem besed, které se budou konat v její aule. „První se bude věnovat tématu Jaký byl skutečný Janáček (16. 8.), druhá se zaměří na budoucnost kultury (17. 8.). Tématem této odborné debaty bude význam kultury pro rozvoj člověka, směřování kultury v současné době, její propojení se sociální oblastí a školstvím i srovnání v mezinárodním měřítku,“ informují pořadatelé s tím, že účastnit se budou hosté z Česka i ze zahraničí, například bývalý ministr kultury, muzikolog a pedagog Ilja Šmíd, generální ředitel České filharmonie David Mareček, známý psychiatr Cyril Höschl, pianista Ivo Kahánek, dirigent Tomáš Netopil či ředitel ostravské filharmonie Jan Žemla, lektoři LHAK a další. „Třetí besedu povede Tomáš Netopil a jeho hostem bude pěvecká hvězda Kateřina Kněžíková (18. 8.),“ doplňují.

 

111

 

ReportážPlus Petra Vebera z minulého ročníku si můžete přečíst zde.

 

Foto: Fb Letní hudební akademie Kroměříž

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.