úterý, 29 červen 2021 08:28

Nový komorní festival Klasika u Wericha dnes zahájí Jan Mráček a Lukáš Klánský

Autor:

Hudební slavnosti na zahradě Werichovy vily v Praze nazvané Klasika u Wericha. To je nový komorní festival vážné hudby, který se uskuteční ode dneška do 7. září. Koncerty budou začínat vždy v 19 hodin. Sólistou dnešního prvního koncertu je houslista Jan Mráček. V jeho podání za klavírního doprovodu Lukáše Klánského zazní Sonáta Johannesa Brahmse pro housle a klavír č. 1, dvě skladby pro housle a klavír Z domoviny Bedřicha Smetany, Bartókovy Rumunské lidové tance, Fibichova Koncertní polonéza a na závěr Mazurek Antonína Dvořáka.

 

425

 

„Dva následující koncerty jsou věnovány písňovému repertoáru – Francouzský večer (20. 7.) patří Ester Pavlů (mezzosoprán) a okouzlujícímu písňovému cyklu s názvem Letní noci Hectora Berlioze; na koncertu zazní rovněž dvě krátké klavírní skladby Clauda Debussyho a Maurice Ravela. Poctu české a moravské lidové písni pak nabídne koncert ‚V národním tónu‘ (21. 7.) – překrásné písně a dvojzpěvy Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů a Antonína Dvořáka zazpívají Eliška Gattringerová (soprán) s Romanem Hozou (baryton). Oba pěvecké večery doprovodí na klavír přední korepetitor Ahmad Hedar,“ uvádějí pořadatelé a doplňují, že čtvrtý koncert 10. srpna nabídne ochutnávku španělské hudební tvorby, a především umění mladé kytaristky Barbory Kubíkové, jednoho z nejvýraznějších talentů současné mladé kytarové generace. Hostem večera bude mezzosopranistka Ester Pavlů. Obě interpretky spojuje spolupráce s argentinským tenoristou, divadelním režisérem a dirigentem José Curou.

 

424

 

Letošní první ročník festivalu Klasika u Wericha završí 7. září Parnas Quintet – dechové kvinteto složené ze členů Orchestru Janáčkovy opery ND v Brně a Filharmonie Brno. „Posluchači se mohou těšit třeba na Předehru z opery Kouzelná flétna Wolfganga Amadea Mozarta, Suitu z opery Carmen Georgese Bizeta, Staré maďarské tance Ference Farkaše ze 17. století či výběr z cyklu Mládí Vítězslava Nováka,“ uzavírají svou pozvánku organizátoři.

 

423

 

401

 

Foto: archiv festivalu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.