pondělí, 07 červen 2021 08:08

MHF Leoše Janáčka v tomto týdnu. Dnes komorně

Autor:

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka pokračuje. V tomto týdnu nabídne celkem pět projektů. Dnes od 19 hodin bude unikátní klubový prostor BrickHouse v areálu DOV v Ostravě místem komorního setkání s jubilujícím koncertním mistrem Janáčkovy filharmonie, violoncellistou Jiřím Hanouskem, a klavíristkou Eliškou Novotnou. Ti spolu přednesou skladby violoncellové literatury 20. století v industriálním prostředí Vítkovic, které na začátku minulého století fascinovaly jak Paula Hindemitha, tak Leoše Janáčka.

 

111

 

Úterý 8. června bude věnováno oratoriu pro soprán, sbor a orchestr Galathea od Leopolda Koželuha, a sice od 19 hodin v kostele sv. Jana a Pavla ve Frýdku-Místku. Půjde o obnovenou premiéru tohoto díla českého mistra 18. století a sólového partu se ujme sopranistka Simona Eisinger. Kühnův smíšený sbor, který připravil sbormistr Jaroslav Brych, a Wranitzky Kapelle bude řídit Marek Štilec. Úvodní slovo pronese Jiří Štilec.

 

Simona-Eisingerautor-Leedina

 

Dům kultury města Ostravy bude od čtvrtka 10. června hostit výstavu Václava Šípoše. „Perokresby, portréty a ilustrace s hudební tématikou Václava Šípoše (1959), který se orientuje převážně na portrétní a figurální tvorbu. Od roku 1989 vytváří portréty technikou akvarelu, kreslí tuší a dřívkem, ale i perem. Václav Šípoš představí práce, které vytváří ‚přímo v akci‘. Návštěvníci festivalu ho mohou vídat během představení, jak stojí pod podiem a po celou dobou koncertu pracuje na tom, aby co nejvěrněji zachytil objekt svého zájmu,“ uvádějí pořadatelé s tím, že výstava potrvá do 30. června.

V ten samý čtvrtek od 19 hodin se v ostravském Domě kultury uskuteční koncert, na kterém se představí klavíristka Lise de la Salle v Beethovenově Koncertu pro klavír a orchestr č. 3 c moll, op. 37. V úvodu koncertu zazní předehra Hebridy, op. 26 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a v závěru Symfonie č. 2 D dur, op. 43 Jeana Sibelia. Kristiina Poska, která povede Janáčkovu filharmonii Ostrava, se stane třetí ženou ve festivalové historii, která se postaví na dirigentský stupínek.

 

bLisedelaSalle-HD3TPhilippe-Porter

 

„Novinkou festivalu jsou mistrovské kurzy vedené rezidenčními umělci festivalu. V tomto roce to je klavírista Ivo Kahánek, který se narodil v Palkovicích, vystudoval Janáčkovu konzervatoř v Ostravě a dnes patří k předním evropským klavíristům. V mistrovském kurzu se soustředí na klavírní tvorbu Leoše Janáčka, které se rovněž jako interpret systematicky věnuje. K aktivní účasti na mistrovském kurzu ‚Víkend s Janáčkem‘ (a taky s Ivo Kahánkem), který proběhne od pátku 11. 6. do neděle 13. 6. zveme všechny studenty uměleckých škol,“ uvádějí pořadatelé a doplňují, že sál ZŠ Leoše Janáčka v Hukvaldech-Sklenově bude právě v neděli od 16 hodin místem koncertu účastníků zmiňovaného mistrovského kurzu.

 

ivo-kahanek-portrait-by-dusan-martincek-11

 

Foto: Martin Straka, Stanislav Drozd, Leedina, Philippe Porter, Dušan Martinček

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.