středa, 19 květen 2021 16:21

Na křídlech tance s Pražským jarem

Autor:

Pražské jaro zítra nabídne koncert nazvaný „Na křídlech tance“. Zahraje Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK s dirigentem Ionem Marinem a jako sólista houslista Dalibor Karvay. Zazní Introdukce a Rondo capriccioso Camilla Saint-Saënse, Rumunská rapsodie George Enescu a původní verze suitu z baletu Ptáka Ohniváka Igora Stravinského. Koncert ze Smetanovy síně pražského Obecního domu v přímém přenosu od 20 hodin odvysílá festival na svých webových stránkách.

 

51189314148610f1c6967k

 

„Dramaturgie koncertu má inspiraci také v jednom z důležitých prvků české hudební tradice – zpracovávání folklorních prvků,“ prozrazuje rumunsko-rakouský dirigent Ion Marin. V případě Rumunské rapsodie George Enescu jde o inovativní zpracování městského folkloru v symfonickém díle. Původní verze Stravinského Ptáka Ohniváka zase čerpá z harmonického i rytmického bohatství ruské lidové hudby.

 

5119016402501eda22f93k

 

Ion Marin se narodil v Bukurešti v rodině se silnou hudební tradicí, ve které mimo jiné figuruje i jméno slavné rumunské klavíristky Clary Haskil. Vystudoval kompozici, klavír a dirigování na Hudební akademii George Enescu v Bukurešti a v salcburském Mozarteu, lekce dirigování měl také u proslulého Franca Ferrary na Accademia Musicale Chigiana v Sieně. Studoval také filozofii a historii náboženství. Když mu bylo jednadvacet, dostal první angažmá jako šéfdirigent Transylvánské filharmonie. Životním milníkem byl pro něj rok 1986, kdy ve svých šestadvaceti letech získal Stipendium Gottfrieda von Herdera. Po příjezdu do Vídně požádal o politický azyl a do své rodné vlasti se vrátil až v roce 2007. Odchodem z Rumunska zároveň odstartoval svou mezinárodní kariéru, neboť ještě v témže roce se stal rezidenčním dirigentem Vídeňské státní opery v období šéfování Claudia Abbada a měl možnost spolupracovat s nejslavnějšími operními pěvci té doby.

 

511901634959174e46a6fk

 

Slovenský houslista Dalibor Karvay, od roku 2020 první koncertní mistr Vídeňských symfoniků, projevoval mimořádný talent už v raném dětství. Na housle začal hrát ve třech letech pod vedením svého otce a během studia na Základní umělecké škole ve Vrútkách natočil jako zázračné dítě několik nahrávek pro Slovenský rozhlas v Bratislavě. Absolvoval mimořádné studium na Konzervatoři Žilina u Bohumila Urbana a v roce 1999, kdy mu bylo čtrnáct, nastoupil na vídeňskou konzervatoř do třídy Borise Kuschnira. Od roku 2014 je sám profesorem na téže škole.

 

Foto: Stas Levshin, Peter Brichta

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.