sobota, 15 květen 2021 08:25

Festival Jakuba Jana Ryby počtvrté. Věnován je památce starosty Josefa Vondráška

Autor:

Čtvrtý ročník Festivalu Jakuba Jana Ryby zahájí pořadatelé zítra, 16. května, a potrvá až do 30. září. Letošní řada koncertů je věnována památce bývalého starosty Rožmitálu pod Třemšínem Josefa Vondráška, který skonal po krátké nemoci v prosinci minulého roku. Tématem festivalu bude Rybovo hudební dílo v souvislostech první vídeňské školy a hudby dvacátého a jednadvacátého století. V rámci bohatého programu vystoupí nejen renomovaní umělci Barbara Maria Willi, Apollon Quartet, Roman Hoza, Martina Bačová, Tomáš Šelc nebo Bennewitzovo kvarteto, ale i umělci mladí, například sopranistka Markéta Böhmová, mezzosopranistky Bella Adamova a Marie Svobodová, tenorista Ondřej Holub, klavírista Vojtěch Červenka nebo dirigent a varhaník František Macek. Zítřejší Zahajovací koncert z Galerie Podbrdského muzea v Rožmitále pod Třemšínem bude od 18 hodin k vidění jako online stream na facebookovém profilu festivalu.

 

111

 

Na koncertě vystoupí L´Armonia Terrena Ensemble s dirigentem a cembalistou Zdeňkem Klaudou a sólistkou bude houslistka Martina Bačová. Ta se ujme partu právě v Rybově Houslovém koncertu D dur. Koncert orámují předehra k Myslivečkovu oratoriu La Passione di Nostro Signore Gesù Cristo a Haydnova Symfonie č. 1 D dur Lukavická.

 

117

 

Letošní Rybův festival se bude konat na pomezí dvou krajů – Středočeského a Plzeňského. Kromě symfonického Zahajovacího koncertu a dalších setkání s komorní hudbou s dramaturgickými úvody dojde také na dva interaktivní semináře a workshopy s tvůrčími dílnami nejen pro děti a mládež. Novinkou má být autorské zpracování hudebního doprovodu ke mši svaté, a to na základě estetiky a funkčnosti doprovodné liturgické hudby dle odkazu Rybovy duchovní hudby.

„Obsahem programu 4. ročníku Festivalu Jakuba Jana Ryby 2021 je pohled na Rybovo pestré symfonické, komorní, vokálně-instrumentální a duchovní dílo v kontextu hudby autorů I. vídeňské školy a hudby 20. a 21. století. Cílem projektu je seznámit publikum s uměleckou různorodostí realizovaných skladeb skrze plochy identity a kontrastu mezi barokními kořeny, klasicistní osvíceností, romantickými výboji a hudbu moderní a soudobou,“ vysvětluje dramaturgie Rybova festivalu s tím, že přináší zjevné styčné plochy, které se snaží pojmout pro publikum přitažlivě, kreativně a inovativně.

 

1164

 

Pořadatelé popisují, že výstupy ze všech tří realizovaných ročníků dokládají, že realizaci projektu zajišťují vícezdrojovým financováním z veřejných rozpočtů a soukromých zdrojů. „Dokladem je stálý zájem celé řady lokálních soukromých subjektů a společností na podpoře realizace projektu Rybova festivalu, který je z naší strany kompenzován nabídkou účasti na koncertech, využití reklamních ploch na propagačních materiálech, zejména v programové brožuře, a v neposlední řadě distribucí propagačního CD z nahrávek koncertů všech ročníků Rybova festivalu,“ dodávají.

Kompletní program festivalu s aktuálními informacemi je k dispozici zde a další novinky lze sledovat i na facebookové stránce pořadatelů.

 

1167

 

Foto: Fb festivalu, Fb Rožmitálské Venkovanky

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.