pondělí, 10 květen 2021 09:50

MHF Lípa Musica podvacáté a s výročním programem

Autor:

Letos se uskuteční jubilejní dvacátý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica. V termínu od 4. září do 28. října s tradičním prologem 27. srpna v saském Oybině a epilogem ve spolupráci se ZUŠ Česká Lípa, který se bude konat 18. a 19. listopadu. Letošní festival nabídne řadu dvaadvaceti koncertů, doprovodných programů, a to včetně mistrovských kurzů a osmého ročníku pěvecké soutěže Lípa Cantantes na šestnácti místech Libereckého a Ústeckého kraje i saského příhraničí. Uměleckým garantem narozeninového ročníku se stal Pavel Haas Quartet, který se představí ve třech festivalových projektech. MHF Lípa Musica má po covidové pauze ambice spolupracovat se saskou stranou a přivítat opět i zahraniční interprety. Dvě festivalové dekády umocní uvedení dvou světových premiér, narozeninový koncert na přání návštěvníků, nově zařazené lokality a už vydaná výroční festivalová publikace Cestou hudby.

 

507

 

„V životě lidském představuje 20 let přibližně čtvrtinu života, když si ovšem Lípu Musicu dokážeme představit jako strom, tak se o ní dá říct, že je stromem velmi mladým, který má již své hluboké a pevné kořeny a čeká ho nepředstavitelně mnoho let, kdy bude nabírat na síle jak v kmeni, tak ve své koruně. To samé bych přál Lípě Musice, aby dokázala spousty let přinášet naplnění ze setkávání se s hudbou v našem regionu navzdory všem zkouškám, které přicházely do života předchozím generacím a stejně tak i nám. Na hudbě a umění samotném je nádherně vidět, jak obrovskou sílu má. Přečkala totiž mnohé nástrahy, nemoci, války, politické zvraty, a ukázala tak svou ryzí hodnotu a sílu. Klasická hudba tu vždy byla, je a bude navzdory všemu,“ říká zakladatel a ředitel Lípy Musicy Martin Prokeš.

Pořadatelé uvádějí, že festival dramaturgicky zůstává i ve výročním roce věrný své ideji prohloubení česko-německého kulturního dialogu a prezentaci výjimečných interpretů z České republiky i zahraničí. Několika projekty festival připomene pilíře, na kterých je vystavěný, ale současně představí i celou řadu nových jmen. Hlavní linie je vypracovaná s novým uměleckým garantem Pavel Haas Quartetem: „Nabídka převzít uměleckou záštitu nad jubilejním 20. ročníkem se pro nás stala záležitostí velmi osobní, nejen díky našemu dlouholetému vztahu k festivalu a k lidem, kteří ho utváří, ale i díky vědomí prestiže a důležitosti, kterou zaujímá na kulturní mapě České republiky. Spojuje nás také téměř stejně dlouhá, dvacetiletá životní cesta, na jejímž počátku stála víra a láska k hudbě a nadšení, bez kterého nelze žádný podobně úspěšný projekt vytvořit.“

 

501

 

V rámci dvacátého ročníku festivalu dojde ke světové premiéře skladby zkomponované přímo na objednávku pořadatelů, která ve shodě s hlavní dramaturgickou linií Lípy Musicy akcentuje česko-německý dialog. „Díky nové umělecké garanci respektovaného Pavel Haas Quarteta byla práce na tomto úkolu svěřena renomované slovenské skladatelce Ľubici Čekovské a českolipskému historikovi a novopečenému libretistovi Tomáši Cidlinovi,“ uvedl Martin Prokeš s tím, že skladba Světlo světa s názvem Domov / Heimat bude v premiéře uvedena v sobotu 4. září v českolipské bazilice Všech svatých v nastudování Pavel Haas Quarteta a Martinů Voices pod taktovkou Lukáše Vasilka.

„Nelze zastřít skutečnost, že v době komponování skladby Domov / Heimat – kantáty pro smíšený sbor a smyčcové kvarteto, jsem intenzívně prožívala dva paralelní světy. Svět samotného komponování, tvorby, kdy skladatel uniká do svého vnitřního světa, a svět koronavirové pandemie, který svým krutým ortelem významně umocňoval emoci při práci s hloubavým textem Tomáše Cidliny. Tyto dva světy se vzájemně střídaly a doplnily se. My lidé jsme schopní každý den vytvářet kvalitu našeho života každého z nás. V tom je lidstvo mocné a přeji si, aby se vzájemným působením jednotlivců přetvářeli lidské osudy k lepšímu, v míru, v lásce, neboť jako bytosti jsme křehcí a na sebe závislí bez rozdílu víry, původu, rasy či postavení,“ uvádí ke skladbě autorka Ľubica Čekovská.

Organizátoři uvádějí, že mezi největší hvězdy jubilejního ročníku se vedle uměleckého garanta Pavel Haas Quarteta zařadí světově respektovaná violoncellistka Michaela Fukačová, kterou na zahajovacím koncertu 11. září v Liberci doprovodí na festivalu debutující Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod taktovkou svého šéfdirigenta Alexandera Liebreicha. Dalšími účinkujícími budou mezinárodně uznávaní klavíristé Boris Giltburg a Ivo Kahánek, ceněná Capella de la Torre, z českých interpretů se vrací rezidenční Schola Gregoriana Pragensis, Smetanovo trio, Musica Bohemica Jaroslava Krčka, pěvecké duo Kchun, na přání návštěvníků Prague Cello Quartet, premiérově na festivalu vystoupí nový ansámbl ANMOEN, loutnista Jan Čižmář, varhaníci Pavla Salvová a Jan Rotrekl či klarinetista Irvin Venyš. Festival tradičně zařazuje i taneční projekt, který letos bude druhou festivalovou světovou premiérou. Úspěšný taneční soubor Dekkadancers na festivalovou objednávku připraví choreografii ke skladbě Stabat Mater soudobého skladatele Marca Rosana. Festivalové oslavy vyvrcholí narozeninovým projektem výrazné osobnosti české kulturní scény, Jiřího Suchého. Při příležitosti jeho devadesátých narozenin festival na závěr uvede program „Jiří Suchý 90 aneb nezapomenutelné písně, na které se zapomnělo…“ v podání Jiřího Suchého, Jitky Molavcové a orchestru divadla Semafor.

 

506

 

Martin Prokeš k jubilejnímu ročníku doplňuje, že druhou polohou Pavel Haas Quarteta bude setkání s fenomenálním izraelským klavíristou Borisem Giltburgem, vítězem prestižní Soutěže královny Alžběty. Společně se představí v Brahmsově a Dvořákově klavírním kvintetu a následující den budeme mít jedinečnou příležitost slyšet hrát Giltburga na klavír značky Fazioli v sólovém projektu. Třetí setkání s Pavel Haas Quartetem se odehraje v lázních Teplice, kde vystoupí čistě v kvartetním složení a zahrají Smetanův kvartet d moll, Janáčkův kvartet „Kreutzerova sonáta“ a „Americký“ kvartet od Antonína Dvořáka. Dále se na festivalu objeví výjimeční hosté, kteří formovali Lípu Musicu v uplynulých dvaceti letech, chybět nebude ani populární odbočení formou koncertu na přání. Nesmazatelným stavební kamenem každého ročníku je duchovní hudba a česko-německá spolupráce, která je vždy v rámci nabídky patrná nejen pestrostí interpretů, ale i samotným přesahem festivalu do sousedního Saska. „Měl jsem také tu čest napsat knihu o Lípě Musice, a tak bych si přál, aby si našla své místo u co nejvíce čtenářů, obsahuje navíc krásnou nahrávku Lípa Musica sextetu z roku 2019. Posluchači našich koncertů se tak mohou těšit skutečně na mimořádné chvíle a nečekané hudební i literární dárky,“ dodává Martin Prokeš.

 

500

 

Česko-německá spolupráce bude pokračovat pořádáním tří koncertů v Německu, a to v tradičních lokalitách Oybině, Großschönau a Žitavě. Na české straně festival nově v letošním roce zavítá do Lomnice nad Popelkou, Horní Police a teplického Zahradního domu a po delším čase se festival vrací do Hrádku nad Nisou.

 

5022

 

Foto: Marco Borggreve, Lukáš Pelech, Fb a archiv festivalu, Fb Zahradní dům Teplice

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.