pátek, 12 březen 2021 09:34

Taste Ballet Ostrava! ve dvou březnových blocích online

Autor:

Baletní soubor Národního divadla moravskoslezského připravil dva netradiční online pořady s názvem Taste Ballet Ostrava! s podtitulem Baletní hostina z Ostravy. Nabídne je ve dvou blocích od 13. a poté od 27. března. Oba budou ke zhlédnutí vždy po dobu sedmi dnů na YouTube a sociálních sítích NDM.

 

102

 

„Nemůžeme hrát pro diváky v hledištích, ale můžeme ukázat v domácím prostředí obou našich velkých divadel průřez tím nejlepším, co jsme měli nebo máme na repertoáru. Chceme představit tanec a různé taneční styly tradičním divákům, ale i těm, kteří na balet běžně nechodí nebo jej ještě neobjevili vůbec. Některé choreografie byly pro filmování upraveny a některé ukázky jsou nasnímány z netradičních pohledů,“ uvádí k projektu šéfka baletu Lenka Dřímalová.

Zítra, v sobotu 13. března, v 18:30 hodin zahájí první část ukázka z choreografie Jiřího Pokorného Útěk obra, kterou autor speciálně upravil pro kamerový záznam. Pokorný, který se nechal inspirovat fantaskní tvorbou Hieronyma Bosche, v díle zpracoval nedávný fenomén migrace, kterým se už delší dobu zabýval. Následovat budou ukázky z baletu Arturse Maskatse a Krzysztofa Pastora Nebezpečné známosti, v níž za roli Markýzy de Merteuil získala tanečnice Shino Sakurado v roce 2019 nominaci na Cenu Thálie. V rámci Taste Ballet Ostrava! Sakurado zatančí mimo jiné scénu ze závěru díla.

 

101

 

„Finále prvního večera bude patřit baletu Don Quijote. Komediální příběh s hudbou Ludwiga Minkuse dává vyniknout klasické virtuózní technice. Role choreografa se poprvé ve své kariéře zhostil v NDM bývalý první sólista Baletu Národního divadla Michal Štípa. Sóla zatančí Sawa Shiratsuki (Kitri) a Sergio Méndez Romero (Basil) – získali za ně širší nominace na Cenu Thálie v roce 2019. První blok bude online k dispozici do 19. března (23.59 hodin),“ informuje divadlo.

Druhý komponovaný večer uvede Národní divadlo moravskoslezské od 27. března 2021 také od 18:30 hodin a k dispozici bude do 2. dubna. Pořadatelé prozrazují, že diváci uvidí úryvky z inscenace Rossiniho karty. První ukázka bude ze stejnojmenné choreografie Maura Bigonzettiho, který se nechal inspirovat životem a dílem Gioacchina Rossiniho. V choreografii, kterou pořadatelé označují přímo za „hostinu pro oči“, zatančí duet Rita Pires a Koki Nishioka. Na klavír je doprovodí Michal Bárta. Následovat bude ukázka z díla španělského tvůrce Juanja Arquése s názvem Následky (Consequences), které je také součástí inscenace Rossiniho karty.

„Nemůže chybět klasika klasik – Čajkovského Labutí jezero. Ukázka z 2. dějství byla nastudována speciálně pro kameru, jež snímá tanec na jevišti zčásti z ptačí perspektivy. Komický pohádkový balet Coppélia měl premiéru v září 2020 těsně před zavřením divadel. Italský choreograf Giorgio Madia vytvořil spolu s kostýmním výtvarníkem a scénografem Domenicem Franchim okouzlující a mimořádnou podívanou a ukázka z díla uzavře druhý blok baletních ochutnávek z Ostravy,“ uvádí soubor s tím, že oběma bloky budou provázet tanečnice Anna Knollová, členka baletu NDM, a její otec Pavel Knolle, tanečník, kostýmní výtvarník, scenárista, choreograf, režisér a letech 2010–2020 vedoucí souboru Laterny magiky Národního divadla, s nímž je spjata jeho umělecká činnost. Oba nechají nahlédnout i do zákulisí příprav v divadlech.

 

100

 

„Všechny ukázky uvede balet NDM v původních kostýmech a na jevišti té scény, na níž soubor běžně jednotlivé inscenace hraje pro diváky – v Divadle Jiřího Myrona a Divadle Antonína Dvořáka. Výběru choreografií se ujala Lenka Dřímalová. Záznamy pořídil filmařský tým Martina Svobodníka. V Ostravě s tanečníky pracovali choreografové Curtis Foley, Nataša Novotná, Gianvito Attimonelli a Rodion Zelenkov,“ doplňuje informace ostravský stánek.

 

Foto: Lukáš Kaboň

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.