sobota, 22 srpen 2020 13:10

Za tři týdny začíná festival Lípa Musica

Autor:

Na severu Čech se od 12. září do 28. října uskuteční už 19. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica. V ryze národní verzi nabídne dvacítku koncertů, mistrovské kurzy a workshopy. Zahájení se koná v Liberci provedením Händelova oratoria Mesiáš, závěr bude patřit filmové hudbě. Umělecký garant festivalu, jímž je Josef Špaček, se v průběhu přehlídky představí v roli houslisty, dirigenta a lektora mistrovských kurzů.

 

6

 

Letošní ročník festivalu Lípa Musica zahájí 12. září v sedm hodin v libereckém Divadle F. X. Šaldy Händelovo oratorium Mesiáš v podání Collegia 1704, Collegia Vocale 1704, Václava Lukse a kvarteta předních českých pěvců - Hany Blažíkové, Markéty Cukrové, Jaroslava Březiny a Romana Hozy. Klasické programy budou pak reprezentovat například koncerty souboru iFlautisti v kostele sv. Barbory v Zahrádkách, klavíristy Jana Bartoše v České Lípě nebo souboru Lípa Musica Septet na zámku v Děčíně, vystoupení Cappelly Mariany s Vojtěchem Semerádem v České Kamenici i všechny koncerty uměleckého garanta festivalu, houslisty Josefa Špačka. Ten se představí i v roli dirigenta, když v sobotu 19. září v České Lípě společně s mládežnickým tělesem České filharmonie provedou díla Wolfganga Amadea Mozarta a Felixe Mendelssohna-Bartholdyho.

 

1

 

„Záměrně jsem naplánoval program se studentským orchestrem, protože vím, jaké to pro dirigenta je stoupnout si před profesionální orchestr. Hráči nebývají vždy úplně milosrdní, a proto jsem chtěl pracovat se studentským orchestrem. Navíc jsem na program zařadil i Mendelssohnův Houslový koncert, který bude v první půlce; tam můžu předvést také něco ze své houslové kuchyně a zároveň orchestr připravovat z vedoucí role nikoli dirigenta, ale sólisty. Myslím, že to bude velmi zajímavý projekt, na který se já osobně hrozně těším!“ říká ke svému dirigentskému debutu houslista Josef Špaček.

Klasickou linku plánuje festival odlehčit vystoupením klavíristky, skladatelky a zpěvačky Beaty Hlavenkové s projektem Sně, nebo programem orchestru Musica Bohemica s Jaroslavem Krčkem. Duchovní ráz bude mít samostatný koncert Českého filharmonického sboru Brno pod vedením Petra Fialy. Závěr festivalu pak nabídne filmovou hudbu v podání Komorní filharmonie Pardubice pod taktovkou Jana Kučery.

„Mám rád filmy a speciálně ty české. Ve většině z nich zní skvělá hudba, kterou někdy vnímáme možná trochu nespravedlivě jen jako kulisu k příběhu. Mnohokrát ovšem nejsou k dispozici notové materiály, buď se noty ztratily, nebo se po natočení ve studiu hned někam vyhodily... Proto jsem udělal již několik symfonických filmových suit, ve kterých se snažím tyto klenoty představit publiku koncertně,“ říká na téma filmové hudby dirigent, klavírista a skladatel Jan Kučera. V rámci festivalu proběhnou workshopy s Ivou Bittovou a Josefem Špačkem. A epilog festivalu bude později patřit tradičnímu společnému vystoupení žáků českolipské ZUŠ, houslisty Josefa Špačka a klavírista Miroslava Sekery, a to letos v projektu s názvem Má to smysl!

 

3

 

Foto: Fb festivalu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.