pátek, 21 srpen 2020 08:40

Mladí stipendisté MenART se sejdou v Kroměříži

Autor:

Akademie MenART, třetí ročník celoročního programu pro mladé talenty a jejich pedagogy, začne už za týden v Kroměříži. Konat se bude od pátku 28. do neděle 30. srpna. Program přivítá na zahájení většinu z letošních 172 mladých stipendistů. Mezi mentory se objeví pěvkyně Kateřina Kněžíková, klavírista Ivo Kahánek, zpěvačka Radka Fišarová, hornista Radek Baborák nebo režisérka Dominika Špalková.

 

2

 

Poslední srpnový prodloužený víkend bude v Kroměříži patřit zahajovací části třetího ročníku celoročního programu pro mladé talenty a jejich pedagogy Akademie MenART. V rolích mentorů budou působit pěvkyně Kateřina Kněžíková, klavírista Ivo Kahánek, houslista Jan Fišer, flétnista Jan Ostrý, zpěvačka Radka Fišarová, saxofonista Marcel Bárta a choreograf Jan Kodet. Souborové hře se bude věnovat dirigent a hornista Radek Baborák, divadlu režisérka Dominika Špalková a s výtvarníky budou pracovat Tomáš Císařovský a Richard Loskot. Kromě pracovních tvůrčích setkání a diskuse s mentory je na programu i přednáška Mariana Jelínka. V průběhu školního roku pak čekají stipendisty každé dva měsíce ještě další tři intenzivní celodenní setkání.

 

1

 

MenART je vedle celostátního happeningu ZUŠ Open další aktivitou Nadačního fondu Magdaleny Kožené. Upozorňuje širokou veřejnost na význam uměleckého vzdělávání a zaměřuje se na podporu a rozvoj mladých talentů a inspiraci jejich pedagogů. „Cílem MenARTu je otevírat debatu o moderních přístupech k uměleckému vzdělávání v prostředí základních uměleckých škol formou 'best practice'. ZUŠky jsou výjimečným prostředím pro zachycení talentů a zároveň ovlivňují ve velké míře přístup široké společnosti k umění,“ objasňuje Dana Syrová, zakladatelka tohoto programu. Na podzim bude možné mladé stipendisty minulého ročníku vidět například 12. října v prostoru NoD, 17. října v Sukově síni nebo 6. listopadu v katedrále sv. Víta v projektu spojených pěveckých sborů. Na koncertě vystoupí 240 zpěváků, osmdesátičlenný orchestr a sólisté pod taktovkou šéfdirigenta Karlovarského symfonického orchestru Jana Kučery. Koncert je vrcholem letošního celostátního happeningu základních uměleckých škol ZUŠ Open.

 

Foto: archiv projektu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.